Охирги янгиланиш:  11 Фев 2021 12:54
Кутилмаган молиявий қийинчиликлар юзага келганда, микроқарз каби кредит маҳсулотлар тури қисқа муддатли ва ҳар қандай мақсадлар учун Сизга пул маблағларини тез ва осон олиш имконини беради.
Микроқарзлар банклар ва микрокредит ташкилотлари томонидан тўловлилик, муддатлилик ва қайтариш шартлари асосида фақат жисмоний шахсларга тақдим этилади.
Микроқарзнинг миқдори қарз олувчининг тўлов қобилиятига боғлиқ, аммо 50 млн. сўмдан ошиб кета олмайди.
08Микроқарз Ўзбекистон Республикаси миллий валютасида нақд ёки банк картасига надқ пулсиз кўринишда тақдим этилади. Шу билан бирга, банк картаси дебет ёки кредит картаси бўлиши мумкин.
Нақд пулсиз шаклда олинган микроқарз, банк картасидан фойдаланиш орқали товар, иш ва хизматлар учун тўлаш имконини беради.
Шу билан бирга, банк томонидан банк картасига маблағларни ўтказиш орқали бериладиган микроқарзнинг асосий хусусиятлари қуйидагича:
• ҳар бир киши учун унинг ўртача ойлик даромади, кредит тарихи, ва бошқа омиллар асосида алоҳида ҳисобланиб банк томонидан белгиланган лимит доирасида тақдим этилади;
• фоизлар рухсат этилган лимит эмас, фақат ҳақиқатда ишлатилган маблағлар бўйича ҳисобланади;
• қарзнинг ўз вақтида қайтарилиши кредит хизматини қайта тиклаш имконини беради.
16Шу билан бирга, микроқарзнинг лимити дебет картаси учун овердрафт шаклида очилиши мумкин, бу унинг эгасига ўз ва қарз маблағларини ишлатиш имконини беради, яъни картада мавжуд бўлган маблағлардан ошадиган сумма ҳамда қарз олувчининг ўз маблағларини аккумуляциялаш (тўплаш)ни ўз ичига олмайдиган кредит карталари учун ҳам очилиши мумкин. Шу билан бирга, овердрафт банклар томонидан чиқарилган дебет карталарига асосан иш ҳақини тўлаш ёки пенсияни ўтказиб бериш учун берилади.
Дебет картасига маблағларни ўтказиш йўли билан берилган микроқарзнинг сўндирилиши автоматик (банк қарз суммасини маблағлар карта ҳисобига тушганда ечиб олади) тарзда содир бўлади. Кредит картаси берилганда, қарз олувчи кредитни сўндириши учун ҳисобга кредит шартномасида белгиланган тўлов миқдорини ўз вақтида киритиши шарт.
Микроқарзни қандай олиш мумкин?
18
Биринчидан, Сиз учун қулай шартларда микроқарзни тақдим этишга қодир банк ёки микрокредит ташкилотини танлаш керак. Микроқарз бериш шартлари ҳақида маълумот билан банклар ва микрокредит ташкилотларининг расмий веб-сайтлари (агар улар мавжуд бўлса) ва/ёки уларнинг офисларига ташриф буюриш орқали танишиб чиқишингиз мумкин.
Микроқарз олиш учун Сиз мурожаат қилмоқчи бўлган ташкилотни танлаб, банк ёки микрокредит ташкилотига қуйидагиларни тақдим этишингиз керак:
• микроқарз олиш учун ариза;
• шахсни тасдиқловчи ҳужжат (паспорт/ идентификация ID-картаси/ янги намунадаги ҳайдовчилик гувоҳномаси/ ҳарбий билет);
• фаолият ва даромад ҳақида маълумотларни ўз ичига олган ҳужжатлар.
Микроқарз бўйича таъминот учинчи шахс кафиллиги, суғурта полиси, ликвидликка эга бўлган мол-мулк гарови ва бошқалар бўлиши мумкин.
Микроқарз берувчи ташкилот аризани олгандан сўнг уч иш куни ичида уни кўриб чиқиши ва қарор қабул қилиши шарт.
Шу билан бирга микроқарз бериш тўғрисида ижобий қарор қабул қилинишига таъсир этувчи омиллар:17
• ижобий кредит тарихи;
• доимий даромад манбаининг мавжудлиги;
• етарли таъминотни таъминлаш;
• керакли ҳужжатларни тўлиқ тақдим этиш.
Шуни таъкидлаш керакки, баъзи банкларнинг мобил иловалари масофадан туриб микроқарз олиш имконини беради.

Что такое «микрозайм» и как его получить?
В случае возникновения непредвиденных финансовых трудностей такая разновидность кредитных продуктов, как микрозайм, позволит быстро и легко получить денежные средства на короткий срок и любые цели.
Микрозаймы предоставляются банками и микрокредитными организациями только физическим лицам на условиях возвратности, срочности и платности.
Сумма микрозайма зависит от платежеспособности заемщика, но не может превышать 100 млн. сумов.
08Выдача микрозайма осуществляется в национальной валюте Республики Узбекистан путем выдачи наличных либо зачисления средств на банковскую карту. При этом банковская карта может быть как дебетовой, так и кредитной.
Получение микрозайма в безналичной форме позволит Вам использовать банковскую карту при оплате товаров, работ и услуг.
Основными особенностями микрозайма, выдаваемого банками путем зачисления средств на банковскую карту, является следующее:
• предоставляется в пределах установленного банком лимита, который рассчитывается индивидуально для каждого человека исходя из его среднемесячного дохода, кредитной истории и других факторов;
• проценты начисляются только на фактически использованные средства, а не на разрешенный лимит;
• своевременное погашение долга позволяет возобновить кредитную услугу.
16Вместе с тем, лимит микрозайма может быть открыт как для дебетовой карты в виде овердрафта, позволяющей ее держателю использовать собственные и заемные средства, т.е. сумму, превышающую имеющиеся на карте средства, так и для кредитной карты, которая не предполагает аккумулирования (накопления) собственных средств заемщика. При этом овердрафт выдается на дебетовые карты, выпущенные банками в основном для расчетов по выплате заработной платы или зачисления пенсии.
Погашение микрозайма, выданного путем зачисления средств на дебетовую карту, происходит автоматически (банк списывает сумму долга при поступлении средств на счет), при выдаче кредитной карты – заемщику необходимо своевременно вносить в счет погашения кредита платеж, размер которого установлен в кредитном договоре.
Как получить микрозайм?
18
Во-первых, необходимо выбрать банк или микрокредитную организацию, способную на более выгодных для Вас условиях предоставить микрозайм. С информацией об условиях предоставления микрозаймов Вы можете ознакомиться на официальных веб-сайтах банков и микрокредитных организаций (если они имеются) и/или посетив их офисы.
Определившись с организацией, в которую Вы желаете обратиться для получения микрозайма, Вам следует представить в банк или микрокредитную организацию следующее:
• заявление на получение микрозайма;
• документ, удостоверяющий личность (паспорт/ идентификационная ID-карта/ водительские права нового образца/ военный билет);
• документы, содержащие сведения о своей деятельности и доходах.
Обеспечением по микрозайму может быть поручительство третьего лица, страховой полис, залог ликвидного имущества и т.д.
Организация, предоставляющая микрозайм, в течение трех рабочих дней после получения заявки обязана ее рассмотреть и принять решение.