Odamlarni shartnomani to‘liq o‘qib chiqmasdan imzolashga nima majbur qiladi?
Aksariyat odamlar shartnomani o‘qimasdan imzolaydilar, chunki ahmoq bo‘lib ko‘rinishdan qo‘rqadilar va suhbatdoshlarini kuttirib qo`yishni xohlamaydilar. Amalda, har doim ham shartnomani imzolash kerak bo‘lganlarda uni yuristlarga ko‘rsatish imkoniyati yo‘q. Finlit.uz jamoasi aynan shunday holatlarda shartnomani imzolashda e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan bandlarni sanab o`tmoqchi.
Shartnomada e’tibor qaratilishi kerak bo‘lgan birinchi narsa - bu shartnomaning predmeti. Bu hujjatning asosiy qismidir, chunki aynan u siz va ikkinchi tomon bitim doirasida bir-biringizga nima qilish yoki topshirishni aniq belgilab beradi.
Bundan tashqari, shartnoma predmeti ko‘pincha narx, ijro muddati, tomonlarning javobgarligi va shu kabi boshqa shartlarga ta’sir qiladi, shuning uchun uni sinchkovlik bilan tekshirish zarur.
Komissiya, soliqlar (yig‘imlar) va bevosita xarajatlar bandi. Hamkorlik shartlarini muhokama qilishda tomonlarning komissiya va soliqlarni (davlat bojlari va yig‘imlarini ham shular jumlasiga kiritamiz) to‘lash muhim ahamiyatga ega.
Kelgusida tushunmovchilik va bahs-munozaralarning oldini olish uchun hujjatda komissiyani kim to‘lashi, soliqlarni kim to‘lashi, soliqlar narxga qanday ta’sir qilishi, qaysi tomon bojlar to‘lashi, bojlar miqdori va boshqalar aniq ko‘rsatilishi kerak.
Asosiy e`tiborni qaratadigan bandlardan yana biri bu tomonlarning javobgarligi/jarima sanksiyalari. Shartnomani o‘qiyotganda shartnomada yozilgan sanksiyalarga, shuningdek, ularni buzganlik uchun nazarda tutilgan shartlarga e’tibor bering.
Masalan, shartnomada o‘z vaqtida ko‘rsatilmagan xizmat va o‘z vaqtida yetkazilmagan tovar uchun hamda o‘z vaqtida haq to‘lamaganlik uchun jarima yozilishi mumkin.
Xizmatlar ko‘rsatish/tovarlar yetkazib berish sharti/tartibi bo‘limda ko‘pincha shartnoma bo‘yicha ishlash tartibi, shuningdek tomonlarning ish bo‘yicha qo‘shimcha kelishuvlari yoziladi. Ushbu bandda xizmatlarning tavsifi, bajarish muddatlari, xizmat ko‘rsatish joyi, xizmatlarning sifati, lozim darajada bajarmaganlik uchun javobgarlik va h.k. ko‘rsatish muhimdir.
Nizolarni hal qilish tartibi bandning muhim ahamiyatga egaligining sababi u nizo kelib chiqqan taqdirda nizoni qanday huquqiy normalarga muvofiq hal etilishini belgilaydi, shuningdek, kelishmovchiliklar yuzaga kelgan taqdirda qo‘llaniladigan huquqiy tizimni belgilab beradi.
Xususan, shartnomani bekor qilish tartibi bu shartnomani qay shartlarda bekor qilish mumkinligini ko‘rsatib beradi, ya’ni, siz shartnomani tuzgan shaxs bilan qay holatda hamkorlikni to‘xtatishingiz mumkinligi haqida ma’lumotga ega bo‘lasiz.
Shartnomani bir tomonlama bekor qilish faqat qonun hujjatlarida yoki shartnomada to‘g‘ridan-to‘g‘ri nazarda tutilgan hollardagina mumkin.
Shuningdek, xizmat ko‘rsatish/yetkazib berish/to‘lov muddati. Tomonlar shartnomada ko‘rsatilgan xizmatlar/tovarlarni yetkazib berish va/yoki haq to‘lashning qaysi muddatiga rioya qilish, shuningdek, bunday muddatlarni buzganlik uchun sanksiyalar (jarimalar) tayinlashi mumkin.
Masalan, shartnomada buyurtmachi xizmatlarning yakuniy natijasini olgandan so‘ng uch kalendar kun ichida ijrochi xizmatlari uchun haq to‘lashi, kechiktirilgan taqdirda esa kechiktirilgan har bir kun uchun jarima va penya to‘lashi kerakligi haqida ko‘rsatilishini misol qilishimiz mumkin.
Finlit.uz siz imzolamog‘ingiz kerak bo‘lgan / imzolamoqchi bo‘lgan barcha shartnomalarni to‘liq hajmda va tafsilotlarga e’tibor qaratgan holda diqqat bilan o‘qishni tavsiya qiladi. Agar shartnomani o‘qigan bo‘lsangiz va shartnomadagi ayrim bandlarning oqibatlari va ahamiyatiga ishonchingiz komil bo‘lmasa, yuridik maslahat olishni maslahat beramiz.

Что заставляет людей подписывать договор полностью не прочитав его?
Большинство людей подписывают договор, не читая так как боятся выглядеть глупо и не хотят затруднять собеседника. На практике, далеко не всегда у тех, кому нужно подписать договор, есть возможность показать его юристам. Именно для таких случаев команда Finlit.uz решила создать список пунктов, на которые стоит обратить своё внимание при подписании договора.
Первое, на что стоит обратить внимание в договоре, — это предмет договора. Это ключевая часть документа, потому что именно она определяет, что конкретно вы и другая сторона обязуетесь делать или передавать друг другу в рамках соглашения.
Кроме того, предмет договора часто влияет на другие условия, такие как цена, сроки исполнения, ответственность сторон и т. д., так что его необходимо тщательно проверять.
Также важным моментом при обсуждении условий сотрудничества является оплата комиссии и налогов (сюда же отнесем государственные пошлины и сборы) сторон.
Чтобы избежать недоразумений и споров в будущем, в документе должно быть чётко прописано, кто платит комиссию, определить, кто будет платить налоги, как налоги влияют на цену, какая сторона оплачивает пошлины, размер пошлин и тд.
Читая договор обратите внимание и на прописанные в договоре санкции, а также условия, за нарушение которых они предусмотрены.
Например, в договоре можно прописать штраф за не вовремя предоставленную услугу или за несвоевременную оплату за товар/услугу.
Пункт о условиях предоставления услуг/поставки товаров/сотрудничества. В этом разделе чаще всего прописывается порядок работы по договору, а также дополнительные договоренности сторон касательно работы. В этом пункте важно указать описание услуг, сроки исполнения, место оказания услуг, качество услуг, ответственность за ненадлежащее выполнение и тд.
Право (законодательство) договора. Этот пункт является важным, потому что он устанавливает, в соответствии с какими юридическими нормами будет решаться спор, если он возникнет, а также определяет правовую систему, которая будет применяться в случае разногласий.
Пункт, на который так же стоит обратить внимание - порядок прекращения договора. Порядок прекращения договора означает условия, при которых вы можете разорвать договор, т.е. прекратить сотрудничество с тем, с кем вы его заключили.
Прекращение договора в одностороннем порядке возможно только в случаях, прямо предусмотренных законодательством или договором.
Пункт указывающий срок предоставления услуг/поставки/оплаты. Стороны могут указать в договоре, какой срок предоставления услуг, поставки товаров и/или оплаты является обязательным для соблюдения сторонами, а также назначить санкции (штрафы) за нарушение таких сроков.
Например, в договоре может быть указано, что заказчик должен оплатить услуги исполнителя в течении трех календарных дней после получения фактического результата услуг, а в случае просрочки должен будет оплатить штраф и пеню за каждый день просрочки платежа.
Finlit.uz настоятельно рекомендует вам внимательно читать все договора, которые вам необходимо подписать/собираетесь подписать, в полном объеме и обращая внимание на детали. Если вы прочитали договор и не уверены в последствиях и значении определенных пунктов договора советуем обратиться за юридической консультацией.