Garov reestri nima va u nima uchun kerak?
Garov reestri - bu ko'char va ko'chmas mulk garovlari: avtomobillar, ko'chmas mulklar, depozitlar, asbob-uskunalar va mexanizmlar, aylanma mablag'lar va tovarlar, tovar-moddiy boyliklar, mulkiy huquqlar, lizing va boshqalar to'g'risidagi ma'lumotlar kiritiladigan yagona ma'lumotlar bazasi.
Garov reestrining vazifasi garov munosabatlari sohasida manfaatdor shaxslarga yordam berish va garov egalarining huquqlarini himoya qilishdan iborat.
Garov reestri nima uchun kerak?
Ushbu ma'lumotlar bazasida siz foydalanuvchi sifatida ro'yxatdan o'tish orqali garov haqidagi ma'lumotlarni tekshirishingiz mumkin. Asosan, ma'lumotlar bazasi kreditorga garovga qo'yiladigan majburiy talablarni (masalan, mulk boshqa kredit bo'yicha garovga qo'yilganmi yoki yo'qmi), shuningdek, garovga qo'yilgan mol-mulk haqidagi boshqa batafsil ma'lumotlarni tezda aniqlash imkoniyatini beradi.
Misol uchun, siz avtomashinani garovga qo`yib kredit olmoqchi bo'lsangiz - kredit berish uchun bank ushbu mashina boshqa kredit uchun garov bo'lmaganligini va unga taqiq qo'yilmaganligini tekshirishi kerak.
Shunday qilib, garov reestri,
• har bir murojaat etuvchi yuridik yoki jismoniy shaxs bilan tuzadigan shartnoma asosida yozuvlar kiritish imkonini beradi;
• yuridik va jismoniy shaxslarga garov reestridan foydalanish bo‘yicha maslahat xizmatlarini ko‘rsatadi;
• ariza beruvchi yuridik va jismoniy shaxslarga garov reestriga yozuv kiritish oqibatlarini tushuntiradi;
• soliq to'lovchining identifikatsiya raqami yoki yozuvning yagona ro'yxatga olish raqami bo'yicha ma'lumotlarni izlash imkoniyatini beradi;
• foydalanuvchiga elektron ko‘rinishda, zarur bo‘lganda esa qog‘ozda ma’lumotlarni taqdim etadi.
Garov reestriga yozuvlar kiritish va qidiruv natijalari bo‘yicha ko‘chirma olish pullik asosda amalga oshiriladi: jismoniy va yuridik shaxslardan yozuv kiritish uchun - BHMning 20% ​​(68 000 so‘m), garov reestridan ko‘chirma berish uchun - BHMning 10% (34 000 so‘m).
Garov reestriga qanday ma'lumotlar kiritiladi?
a) qarzdor va kreditor to'g'risidagi ma'lumotlar:
familiyasi, ismi, otasining ismi, STIR - jismoniy shaxslar uchun;
nomi, tashkiliy-huquqiy shakli, STIR va KTUT (korxona, tashkilotning asosiy kodi) - yuridik shaxslar uchun;
b) garov sifatida taqdim etiladigan mulkning tavsifi. Tavsif mulkni aniqlashga imkon berishi kerak va quyidagi shaklda bo'lishi mumkin:
• kreditor (bank) huquqiga ega bo‘lgan mulkning umumiy tavsifi (masalan, barcha jihozlar va boshqalar),
• har bir ob'ektning identifikatsiya xususiyatlarini ko'rsatuvchi mulkning batafsil tavsifi (masalan, seriya yoki kadastr raqami),
• pdf formatidagi batafsil inventar bilan mulkning umumiy tavsifi ilova qilinadi.
c) kreditorning qarzdorning mol-mulkiga bo'lgan huquqlarining tavsifi: garov, ushlab turish, ijaraga berish yoki boshqa ta'minot, to'lash yoki muayyan hodisa sodir bo'lgunga qadar egalik qilish, servitut (birovning mulkidan cheklangan foydalanish huquqi), mol-mulkni xatlash, to'xtatib turish, bank hisobvaraqlari bo'yicha operatsiyalar, qarzdorning mol-mulki hisobidan talabni qondirish huquqi va boshqalar.
Garov reestriga qanday kirish mumkin?
Garov reestriga kirish, yozuvlarni qidirish funksiyasidan tashqari, faqat foydalanuvchining shaxsiy kabineti orqali amalga oshiriladi. Uni yaratish uchun Garov reestri veb-saytiga elektron ariza yuborish kerak.
Shaxsiy kabinetingizga kirish noyob login va parol asosida avtorizatsiya qilinganidan keyin taqdim etiladi. Dastlabki parol garov reestri tomonidan avtomatik ravishda tayinlanadi va tizimga birinchi marta kirganingizda qo'lda o'zgartiriladi.

Что такое Залоговый реестр и для чего он нужен?
Залоговый реестр – это единая информационная база данных, куда вносятся сведения о залогах движимого и недвижимого имущества: автомобили, недвижимость, депозиты, оборудование и техника, оборотные денежные средства и товары, товарно-материальные ценности, имущественные права, лизинг и др.
Задача Залогового реестра – помогать заинтересованным лицам в области залоговых отношений и защищать права залогодержателей.
Для чего нужен Залоговый реестр?
В данной базе данных можно проверить информацию о залоговом имуществе зарегистрировавшись в качестве пользователя. В основном, база данных предоставляет кредитору возможность в сжатые сроки определить обязательные требования по залогу (например, заложено ли имущество, по другому кредиту), а также другую подробную информацию об имуществе, находящемся в залоге.
Например, Вы хотите взять кредит под залог автомобиля – для выдачи кредит банк должен проверить не является ли данный автомобиль залогом по другому кредиту и не наложен ли на него запрет.
Поэтому Залоговый реестр,
·обеспечивает доступ для внесения записи на основании договора, который он заключает с каждым обратившимся юридическим или физическим лицом;
·предоставляет юридическим и физическим лицам консультационные услуги по пользованию залоговым реестром;
·разъясняет обратившимся юридическим и физическим лицам последствия внесения записи в залоговый реестр;
·обеспечивает возможность поиска информации по идентификационному номеру налогоплательщика - должника или уникальному регистрационному номеру записи;
·предоставляет пользователю информацию в электронной форме, а в необходимых случаях на бумажном носителе о внесенной записи.
Внесение записей в залоговый реестр и получение выписок по результатам поиска осуществляются на платной основе внесение записи с физических и юридических лиц – 20% БРВ (68 000 сум), выдача выписки из залогового реестра — 10% БРВ (34 000 сум).
Какие данные вносятся в Залоговый реестр?
а) информацию о должнике и кредиторе:
фамилию, имя, отчество, ИНН – для физических лиц;
наименование, организационно-правовую форму, ИНН и ОКПО (основной код предприятия, организации) – для юридических лиц;
б) описание имущества, которое будет предоставлено в качестве залога. Описание должно позволять идентифицировать имущество и может быть в виде:
·общего описания имущества, на которое кредитор (банк) имеет право (например, все оборудование, и пр.),
·детального описания имущества с указанием идентификационных признаков каждого объекта (например, серийного или кадастрового номера),
·общего описания имущества с приложением детальной описи в формате pdf.
в) описания прав кредитора на имущество должника: залог, удержание, лизинг или иное обеспечение, право собственности до оплаты или наступления определенного события, сервитут (право на ограниченное использование чужой собственности), арест имущества, приостановление операций по банковским счетам, право на удовлетворение требования за счет имущества должника и другие.
Как можно получить доступ в Залоговый реестр?
Доступ в Залоговый реестр, за исключением функции поиска записи, осуществляется только через персональный кабинет пользователя. Для его создания нужно подать электронное заявление на сайте Залогового реестра.
Доступ к персональному кабинету предоставляется после авторизации на основании уникального логина и пароля. Первоначальный пароль присваивается Залоговым реестром автоматически и меняется вручную при первом входе в систему.