Ijtimoiy muhandislik va moliyaviy xavfsizlik
"Moliyaviy xavfsizlik" so‘zi tilga olinganda, ko‘pchilik xakerlar tarmoqlardagi texnik zaifliklardan foydalanadigan xakerlarni o‘ylaydi. Ammo firibgarlar pul o‘g‘irlashning boshqa usullaridan foydalanishlari mumkin – ya'ni insonning zaif tomonlari orqali. Ijtimoiy muhandislik aynan mana shu: jabrlanuvchini aldashning turli usullari, ma'lumotni oshkor qilish yoki firibgarlarga maxfiy ma'lumotlarga kirish huquqini berish.
Masalan, firibgar o‘zini bank/to‘lov tashkiloti qo‘llab-quvvatlash xizmati xodimi sifatida ko‘rsatib, SMS-xabarlar orqali kelgan kodni so‘rashi mumkin. Ko‘pincha odamlar bu ma'lumotlarni ixtiyoriy ravishda berishadi, ayniqsa ularga so‘rov vakolatli shaxsdan kelgandek tuyulsa.
Ijtimoiy muhandislik nima?
Ijtimoiy muhandislik - bu tajovuzkorning texnik vositalardan foydalanmasdan kerakli ma'lumotlarni olish yoki inson harakatlarini nazorat qilish usuli. Ijtimoiy muhandislikning mohiyati odamlarga ta'sir qilishda ishontirish, ishonchga kirish va ayyorlik kabi psixologik usullaridan foydalanishdir.
Ijtimoiy muhandislikdan foydalangan firibgarlik operatsiyalari turli xil bo‘ladi. Shuning uchun ijtimoiy muhandislik nima ekanligini va u qanday ishlashini tushunish muhimdir. Asosiy mexanizmini anqlashni o‘rganib, siz o‘zingizni va yaqinlaringizni firibgarlardan himoya qilishingiz mumkin.
Ijtimoiy muhandislikning asosiy usullari qanday?
Fishing - bu kiberhujum usuli bo‘lib, unda jinoyatchi maxfiy ma'lumotlarni tortib olish uchun jabrlanuvchining ishonchini qozonishga urinadi. Shuningdek firibgarlar, ma'lumotlarni olish uchun shoshilinchlik hissi yaratadilar yoki qo‘rqitish taktikalaridan foydalanadilar. Fishing hujumida siz ishonchliday ko‘rinadigan manbadan ma'lumotlaringiz so‘ralgan elektron pochta yoki xabar olasiz.
Vishing va smishing - bu mobil qurilmalar orqali amalga oshiriladigan ijtimoiy muhandislik usullari. Xususan, vishing soxta telefon qo‘ng‘iroqlari orqali amalga oshiriladi, smishing esa zararli havolalar yoki ma'lumotlarni o‘z ichiga olgan SMS xabarlardan foydalanadi.
Preteksting - bu kiberhujum usuli bo‘lib, unda firibgar biror bahona yordamida jabrlanuvchining e'tiborini jalb qiladi va ularni ma'lumotni oshkor qilishga majbur qiladi. Misol uchun, zararsizdek ko‘rinadigan onlayn so‘rov paytida sizdan bank hisobingiz ma'lumotlarini so‘rashi mumkin.
Firibgarlar hujumini qanday aniqlash mumkin?
Eslab qoling! Agar siz firibgarlarning hiyla-nayranglariga berilmasangiz va ularning barcha belgilarini bilsangiz, o‘zingizning pullaringiz xavfsizligini kafolatlashingiz mumkin!
Firibgarlarni aniqlashga yordam beradigan bir nechta belgilar mavjud:
• Firibgarlar pulingizni yo‘qotishingiz mumkinligi bilan qo‘rqitishadi - sizda qo‘rquv paydo bo‘ladi. Misol uchun, firibgar "to‘lov tashkilotining xavfsizlik xizmatidan" qo‘ng‘iroq qiladi va hozirda mobil ilovangizda hisob raqamingiz buzilganligi haqida xabar beradi. Sizdan xakerlik hujumlarini bartaraf etish uchun SMS xabardagi tasdiqlash kodini zudlik bilan aytishni so‘rashadi. Ular odamni shoshiltirib, bu ma'lumot hujumni to‘xtatish va mablag‘laringizni himoya qilish uchun zarur ekanligini tushuntirishadi.
• Firibgarlar ishonchni qozonishga harakat qiladilar - ular ko‘pincha o‘zlarini to‘lov tashkilotlari, banklar yoki boshqa rasmiy bo‘limlar xodimlari sifatida ko‘rsatishadi.
Odatda, aloqa qilishdan oldin, firibgarlar ma'lumotlar bazalarini buzish orqali odamlar haqida maxfiy ma'lumotlarni olishga harakat qilishadi. Ba'zan odamlarning o‘zlari ijtimoiy tarmoqlarda telefon raqamlari, elektron pochta manzillarini joylashtirishadi / ko‘rsatishadi va hatto shaxsni tasdiqlovchi hujjatlar va bank kartalarining fotosuratlarini ham yuklaydilar. Albatta bu ma'lumotlar pulni o‘g‘irlash uchun yetarli emas, lekin ulardan suhbat davomida foydalanish mumkin. Firibgarlar odamlarga ism va familiyalari bilan murojaat qilganda, sizni o‘zlarining haqiqatan ham tashkilot xodimlari ekanligiga ishontirish uchun sizga tegishli bo‘lgan karta raqami yoki boshqa maxfiy ma'lumotlarni o‘zlari aytishadi.
• Firibgarlar oson pul topish vadalari bilan o‘ziga tortadi – ular odamlarning oson boyib ketish istagidan faol foydalanadilar. Ular katta miqdordagi yutuqlar mavjud bo‘lgan maxsus saytlar yaratadilar. Masalan, ular pul mukofoti evaziga so‘rovnomada qatnashishni yoki "yutqizmaslik" shartlari asosida tanlovlarda qatnashishni taklif qilishadi. Ushbu firibgar saytlar ijtimoiy tarmoqlarda reklama qilinadi, SMS va messenjerlar orqali yuboriladi.
Aslida, odamlarni pul mukofotlari o‘rniga faqat yo‘qotishlar kutmoqda. Firibgarlar turli bahonalar bilan soliq, qatnashish uchun badal yoki boshqa narsalarni to‘lash uchun sizdan bank kartasi ma'lumotlarini kiritishingizni so‘rashadi. Biror kishi fishing sahifasida maxfiy ma'lumotlarni qoldirishi bilan firibgarlar uning barcha pullariga kirish huquqiga ega bo‘ladilar.
• Firibgarlar so‘nggi yangiliklardan foydalanadilar – firibgarlar o‘z sxemalarini davlatlatda sodir bo‘layotgan bir martalik to‘lovlar, imtiyozlar va yig‘imlar bilan bog‘liq voqealar hamda yangiliklar zamirida shakllantiradilar. Aholiga pul olish uchun havolalar yuboriladi, u orqali bank kartasi ma'lumotlari o‘zlashtiriladi va barcha mablag‘lar o‘g‘irlanadi.
• Firibgarlar o‘ylash uchun vaqt bermaydilar - ular odamni tinch muhitda ongli qaror qabul qilish imkoniyatidan mahrum qilish uchun ataylab shoshiltiradilar va bosim o‘tkazadilar. Ular SMS tasdiqlash kodlari, karta kodlari yoki parolni aytishingizni "imkon qadar tezroq" talab qiladilar.
Muhim! Agar biron bir moliyaviy qaror qabul qilish paytida bosim bo‘layotganini his qilsangiz bu aniq firibgarlik belgisidir. Kichkinagina shubha tug‘ilganda ham go‘shakni qo‘ying va bankning call-markaziga o‘zingiz qo‘ng‘iroq qiling!
O‘zingizni firibgarlardan qanday himoya qilish kerak?
Moliyaviy xavfsizlikning asosiy qoidalariga rioya qiling:
1. Hech qanday holatda hech kimga bank kartasining to‘liq ma'lumotlarini, jumladan, kartaning orqa tarafidagi CVC-CVV kodlarini bermang; shuningdek, PIN-kodlar va SMS-xabarlardagi tasdiqlash kodlarini ham.
2. Xabarlardagi shubhali havolalarni bosmang va bank kartasi ma'lumotlarini kiritmang.
3. Moliya muassasasidan to‘satdan qo‘ng‘iroq qilib, shoshilinch hal qilinishi zarur bo‘lgan masal borligini aytishsa telefonni qo‘ying va tashkilotning rasmiy veb-saytidan telefon raqamni topib, o‘zingiz qo‘ng‘iroq qiling.
4. Shaxsiy ma'lumotlaringizni ijtimoiy tarmoqlarda oshkor qilmang yoki tarqatmang: telefon raqam, hujjatlar va bank kartalari fotosuratlari.
Agar firibgarlikka duch kelsangiz, iltimos, bizga xabar bering.
Firibgarlar boshqa odamlarni aldamasligi uchun Finlit.uz telegram kanalida tajribangizni baham ko‘ring.

Социальная инженерия и финансовая безопасность
При слове «финансовая безопасность» большинство представляет себе хакеров, использующих технические уязвимости сетей. Но мошенники могут использовать и другие способы кражи денег – через человеческие слабости. Это и есть социальная инженерия: различные способы обманом заставить жертву раскрыть информацию или предоставить доступ к конфиденциальным данным.
Например, мошенник, притворяясь сотрудником службы поддержки банка/платежной организации, может попросить сообщить коды из смс-сообщений. Часто люди добровольно выдают эти данные, особенно если им кажется, что запрос поступает от уполномоченного лица.
Что такое социальная инженерия?
Социальная инженерия – это способ получения злоумышленником нужной информации или управления действиями человека без использования технических средств. Суть социальной инженерии заключается в применении только психологических методов воздействия на людей, убеждения, внушения доверия и хитрости.
Мошеннические операции с использованием социальной инженерии бывают разными. Поэтому важно понимать, что такое социальная инженерия и как она работает. Научившись распознавать основной механизм действия, вы сможете обезопасить себя и близких от мошенников.
Какие бывают основные методы социальной инженерии?
Фишинг – это метод кибератаки, во время которой преступник пытается завоевать доверие жертвы для выманивания конфиденциальной информации. Для получения данных злоумышленники также создают ощущение срочности или применяют тактику запугивания. При фишинговой атаке вы получаете письмо или сообщение от кажущегося надежным источника с просьбой предоставить информацию.
Вишинг и смишинг – это методы социальной инженерии, которые осуществляются через мобильные устройства. В частности, вишинг реализуется через мошеннические телефонные звонки, а для смишинга используются SMS-сообщения, содержащие вредоносные ссылки или информацию.
Претекстинг – это метод кибератаки, в котором мошенник использует предлог, чтобы привлечь внимание жертвы и заставить ее сообщить информацию. Например, во время безобидного, казалось бы, интернет-опроса у вас могут попросить данные вашего банковского счета.
Как определить мошенническую атаку?
Помните! Если Вы будете знать все признаки и не вестись на уловки мошенников Вы сможете обезопасить все свои деньги!
Существует несколько признаков, которые помогут идентифицировать мошенников:
·     Мошенники запугивают потерей денег – вызывается страх абонента. Например, мошенник звонит «из службы безопасности платежной организации» и сообщает, что прямо сейчас проводится взлом аккаунта в мобильном приложении. Пользователю мобильного приложения предлагают срочно назвать код-подтверждения из СМС-сообщения, для устранения взлома. Они торопят человека, объясняя, что эта информация необходима чтобы прекратить атаку и защитить Ваши средства.
·     Мошенники стараются завоевать доверие – часто они представляются сотрудниками платежных организаций, банков или других официальных ведомств.
Обычно, прежде чем выйти на контакт, мошенники стараются получить конфиденциальную информацию о людях, взламывая базы данных. Иногда люди сами публикуют/указывают в социальных сетях номера телефонов, электронные адреса и даже выкладывают фотографии документов, удостоверяющих личность и банковских карт. Этой информации недостаточно, чтобы сразу украсть деньги, но может быть использована в разговоре. Когда мошенники обращаются к людям по имени и фамилии, сами называют номер карты или другие конфиденциальные данные, кажется, что они действительно являются сотрудниками организации.
·     Мошенники заманивают легкими деньгами – активно используется стремление людей к легкому обогащению. Они создают специальные сайты с выигрышем крупных сумм. Например, предлагают пройти опрос с заманчивым денежным вознаграждением или поучаствовать в «беспроигрышных» конкурсах. Эти мошеннические сайты рекламируются в социальных сетях, рассылаются в СМС и мессенджерах.
В действительности вместо денежных призов людей ждут лишь потери. Мошенники под разными предлогами просят ввести данные банковской карты, чтобы оплатить налог, комиссию за участие или др. После того как человек оставляет конфиденциальную информацию на фишинговой странице, мошенники получают доступ ко всем его деньгам.
·     Мошенники используют последние новости – мошеннические схемы активизируются на фоне событий, государственных нововведений, например, таких как единовременные выплаты, льготы, сборы. Высылаются ссылки для получения денег, в которых при указании данных банковской карты мошенники списываются все средства.
·     Мошенники не дают время на размышления – специально торопят и давят, чтобы лишить человека возможности принять взвешенное решение в спокойной обстановке. Они требуют «как можно скорее» назвать смс-коды подтверждения, коды карты или пароль.
Важно! Если вы чувствуете давление, когда пытаетесь принять какое-либо финансовое решение, это верный признак, что вы имеете дело с мошенниками. При малейших подозрениях кладите трубку и сами звоните в call-center банка!
Как обезопасить себя от мошенников?
Следуйте базовым правилам финансовой безопасности:
1. Никому ни при каких обстоятельствах не сообщайте полные реквизиты банковской карты, включая CVC-CVV коды с обратной стороны; а также ПИН-коды и коды подтверждения из СМС-сообщений.
2. Не переходите по сомнительным ссылкам из сообщений и не вводите данные банковских карт.
3. Получив внезапный звонок из какой-либо финансовой организации со срочным вопросом, положите трубку и позвоните туда сами, найдя номер на ее официальном сайте.
4. Не публикуйте и не отправляйте в социальных сетях свои персональные данные: номер телефона, фотографии документов и банковских карт.