Oxirgi yangilanish:  17 Iyul 2020 11:58
Bank kartasi – mahsulotlar va xizmatlar uchun naqd pulsiz shaklda haq to'lash, pulni saqlash va olib yurish, hamda zarur hollarda esa naqd pul yechish uchun zamonaviy qulay to'lov vositasidir. Bank kartasi orqali do'konda xaridlar, hattoki internetda har qanday mahsulotlar, samolyot yoki poyezd chiptalari uchun to'lovlarni amalga oshirish mumkin.
Kartalarni kim chiqaradi?
Odatda, kartalar banklar tomonidan chiqariladi. Bunda bank-emitent kartaning egasi oldida kartaga xizmat ko'rsatish bo'yicha majburiyatlarga ega bo'ladi.
Nima uchun kartalarni ishlatish foydali va qulay?
1. Hisobvaraqni boshqarish. Karta egasi hisob raqamidan haftaning istagan kuni yoki vaqtida pul mablag'larini yechib olishi mumkin.
2. Xavfsizlik. Karta naqd pulning deyarli o'rnini egallaydi va naqd pulni katta miqdorda o'zi bilan olib yurishga xojat qolmaydi. O'z navbatida, pulni yo'qotish xavfi ham kamayadi.
3. Qulaylik. Kartaning bu afzalligi, ayniqsa, chet elda karta egasining hayotini osonlashtiradi. Katta miqdorda valyuta olib yurishning hojati bo'lmaydi, chunki barcha xarajatlarni karta bilan to'lash mumkin. Bundan tashqari, bankomatlar yordamida hisobingizdan naqd pulni yechib olish imkoniyatiga ega bo'lasiz. Bugungi kunda 200 dan ortiq mamlakat to'lov operatsiyalarida bank kartalaridan foydalanmoqda.
4. Internet orqali xizmatlar uchun to'lovlar/xaridlar. Internet orqali biznes jadal rivojlanmoqda. Har yili onlayn-do'konlar soni ko'paymoqda hamda bank kartalarini to'lov sifatida qabul qiluvchi boshqa xizmat turlari soni oshmoqda.
Muayyan faoliyat uchun mo'ljallangan turli xil bank kartalari mavjud.
06
Debet bank kartasi – bankdagi joriy hisob raqamingizga ulangan bank kartasi. Bu karta mahsulotlar va xizmatlar uchun naqd pulsiz to'lovlar, bankomat orqali naqd pulni yechib olish va pul o'tkazmalarini amalga oshirish uchun ishlatish mumkin. Debet kartasiga ish haqi, pensiya, stipendiya, ijtimoiy nafaqalar, depozit bo'yicha foizlar kabi mablag'lar o'tkazilishi mumkin. Bugungi kunga kelib aynan bu turdagi kartalar juda mashhur hisoblanadi.
Kredit bank kartasi – bu kredit shartnomada belgilangan chegara doirasida bank mablag'lari hisobidan to'lov operatsiyalarini amalga oshirish imkonini beruvchi bank kartasidir.
Xalqaro kartalar – xalqaro to'lov tizimlarida qo'llaniladigan kartalar. Viza va MasterCard kabi to'lov tizimlari.
Korporativ bank kartalari – xodimlarga tashkilot manfaatlari yo'lida xaridlarni amalga oshirish va to'lov hujjatlarni to'lash imkonini beruvchi bank kartasi.
Karta vositasida amalga oshirilgan operatsiyalarning ishonchliligi qanday ta'minlanadi?
08Kartaning oldi tarafida egasining nomi, kartaning raqami, amal qilish muddati, kartani bergan bank nomi va to'lov tizimining logotipi ko'rsatilgan. Teskari tomonida esa karta egasining imzosi va magnit tasmasi mavjud. Ushbu tasma karta haqidagi elektron ma'lumotlarni saqlaydi. So'nggi yillarda kartaga o'rnatilgan chip ma'lumot tashuvchi sifatida keng ishlatilmoqda.
Agar Siz kartani yo'qotsangiz uning amal qilish muddatini to'xtatish uchun darhol kartani bergan bankka murojaat qilishingiz kerak. Shunda, yo'qotilgan karta orqali amalga oshiriladigan har qanday operatsiyalar bloklanadi va hech kim pulingizni ishlata olmaydi. Bir necha kun ichida bank kartani qayta chiqarib beradi.
07
Karta orqali o'tkazilgan operatsiyalarni kuzatish uchun SMS-xabarnoma funksiyasini yoqish tavsiya etiladi. Bank kartangizga mablag'lar kelib tushganda yoki ularni sarflaganingizda bankingizdan SMS keladi. Agar Siz bajarmagan chiqim operatsiyalarini ko'rsangiz, kartani tezda bloklashingiz mumkin.
Bank kartasi yordamida mobil ilovalar orqali barcha bank xizmatlaridan foydalanish mumkin (qo'shimcha ma'lumotni Mobil banking maqolasida ko'rsangiz bo'ladi).

Последнее обновление:  17 июл 2020 11:56
Банковская карта -  это современный удобный инструмент для оплаты товаров и услуг в безналичной форме, хранения и перевозки денег, а при необходимости – снятия наличных. Банковской картой можно оплатить покупки в магазине, а также любые покупки в интернете, например, товары, билеты на самолёт или поезд.
Кто выпускает карты?
Обычно карты выпускают банки. При этом банк несет обязательства перед держателем карточки по ее обслуживанию.
Почему использование карт выгодно и удобно?
1. Доступ к счетуВ любое время суток и дня недели держатель карты может снять средства со счета.
2. Безопасность. Карта практически полностью заменяет наличные деньги, и нет необходимости в том, чтобы иметь с собой большие суммы наличных денег, что в свою очередь снижает риск их потери.
3. Практичность. Это преимущество карты упрощает жизнь своему владельцу особенно за границей. Нет необходимости брать с собой большую сумму валюты, так как картой сможете оплатить все свои расходы. Также Вы сможете свободно снять наличные деньги со своего счета в банкомате. На сегодняшний день в платежном обороте более 200 стран мира используются банковские карты.
4. Покупки/оплата за услуги через Интернет. Бизнес через Интернет стремительно развивается. Ежегодно число Интернет-магазинов увеличивается, также растет количество других видов услуг, которые принимают в качестве оплаты банковские карты.
Существуют разные виды банковских карт, предназначенные для определенной деятельности.
06Дебетовая платежная карта – это банковская карта, связанная с Вашим текущим банковским счетом, которую можно использовать для безналичной оплаты товаров и услуг, получения наличных денег в банкомате, перевода денег. На дебетовую карту может зачисляться: зарплата, пенсия, стипендия, социальные выплаты, проценты по депозиту и т.п.  Именно эти карты получили на сегодняшний день большое распространение.
Кредитная платежная карта – это банковская карта, позволяющая совершать операции, за счет средств банка в пределах лимита, установленного в кредитном договоре.
Международные карты – карты, используемые в международных системах платежей. Такие платёжные системы как Visa и MasterCard.
Корпоративные карты – банковская карта, которая позволяет работникам совершать покупки и оплачивать счета в интересах организации.
Как обеспечивается надёжность операций с картой?
08На лицевой стороне карты указаны имя владельца, номер и срок действия карты, а также название банка, выпустившего карточку и логотип платёжной системы. Оборотная сторона содержит бумажную полосу с подписью владельца карты и магнитную полосу, на которой в электронном виде хранятся данные о карте. В последние годы в качестве носителя данных всё чаще используется вмонтированный в карту чип.
Если Вы потеряли карту, нужно немедленно сообщить об этом банку, выпустившему карту, чтобы приостановить её действие. Тогда любые операции по карте будут заблокированы и никто не сможет воспользоваться Вашими деньгами. В течение нескольких дней банк перевыпустит карту.
07Чтобы следить за операциями по карте, рекомендуется подключить SMS-оповещение. При каждом поступлении или расходовании средств Вы будете получать SMS из своего банка. Если Вы увидите расходную операцию, которую не совершали, то сможете оперативно заблокировать карту.
При помощи банковской карты, посредством мобильных приложений, можно пользоваться всеми банковскими услугами. (дополнительную информацию можно прочесть в статье «Мобильный банкинг»).