Oxirgi yangilanish:  17 Avg 2022 12:59
Dastavval, kredit olayotganda pulni qanday sarflash haqida emas, balki olingan qarzni qanday to‘lash haqida o‘ylash kerak. Ya'ni, kredit majburiyatlarini byudjetingizga qay darajada mos kelishini aniqlashingiz kerak.
Agar siz kreditni rasmiylashtirish haqida o‘ylayotgan bo‘lsangiz yoki uni endigina olgan bo‘lsangiz, shuni unutmangki, kreditni o‘z vaqtida va to‘g‘ri so‘ndirish muhim sanaladi. Buning uchun quyidagi tavsiyalarimiz bilan tanishib chiqing:
1.      Kreditni qaytarish jadvaliga amal qiling
Birinchi navbatda kreditni qaytarish jadvalini diqqat bilan ko‘zdan kechiring va taqvimda to‘lovlar sanasini belgilash orqali imkon qadar unga rioya qiling. Daromad va xarajatlaringizni to‘liq tahlil qilishni unutmang. Siz o‘zingiz uchun moliyaviy hisobotlarni yuritishingiz va har oyda natijalarni yozib borishingiz mumkin. Shuningdek, daromad va xarajatlarning hisobini yuritish uchun mobil ilova yuklab olishingiz ham mumkin. Agar to‘lovlaringizning ko‘proq qismini bank kartasi orqali amalga oshirsangiz, bank yoki to‘lov tashkilotining mobil ilovasi orqali ularni tizimlashtirishingiz mumkin. Bunda siz keraksiz xarajatlarni kuzatib borish imkoniyatiga ham ega bo‘lasiz.
Bu muhim! Siz bankning mobil ilovasi orqali kreditning joriy holatini kuzata olasiz. Buning uchun kreditning ID raqamini bilish kifoya.
2.      Keraksiz xarajatlarni maksimal darajada qisqartiring
Shuni tushunish kerakki, ma'lum xarajatlarni kamaytirmasdan, siz kreditni so‘ndira olmaysiz, chunki kredit bo‘yicha to‘lovlar ham byudjetingizning majburiy xarajatlar qismiga kiradi.
Barcha daromad va xarajatlaringizni tahlil qiling hamda eng muhimlarini qoldiring (misol uchun, transport xarajatlarini).
Vaqtincha nimadan voz kechishingiz mumkinligini tartib va mas'uliyat bilan aniq belgilab olishingiz kerak. Deylik, qimmatli odatlardan voz kechishni inobatga oling (spirtli ichimliklar, tamaki mahsulotlari, kafe va restoranlardagi rejalashtirilmagan tushliklar va boshqalar).
Shuni esda tuting, bu faqat sizni qarzingizdan qutilishga yordam beradigan vaqtinchalik choralardir.
3.      10% qo‘shing!
Kreditni muddatidan oldin to‘lash haqiqatdan ham ortiqcha to‘lovni tejashga yordam beradi. Muddatidan oldin kreditni bittada to‘lash maqsadida pul yig‘ish kerak emas. Undan ko‘ra, har oylik to‘lovingizni oz-ozdan ko‘paytirib borish yaxshiroq.
Agar siz har oyda kredit bo‘yicha to‘lovingizni kamida 10%ga ko‘paytirsangiz, siz kreditni muddatidan oldin tezroq yopishingiz va pulingizni tejashingiz mumkin.
Bu muhim! Kreditni qaytarish grafigida belgilangandan ko‘ra ortiq to‘lovni amalga oshirsangiz, ushbu to‘lovlarni kreditning asosiy qismini so‘ndirishga yunaltirish bo‘yicha bankni (og‘zaki/yozma ravishda) ogohlantirishingiz lozim. Aks holda ular sizning bank hisobraqamingizda qolib ketishi mumkin. Ushbu shart kredit shartnomasida ko‘zda tutilgan bo‘ladi.
4.      Moliyaviy yostiqchani shakllantiring
Moliyaviy yostiqcha – bu ko‘zda tutilmagan vaziyatlar uchun ajratilgan pul. Yaqin kelajakda nima bo‘lishini oldindan aytib bo‘lmaydi – ish joyini yo‘qotish, sog‘liq bo‘yicha muammolar va boshqa fors-major vaziyatlar.
Kredit bo‘yicha keyingi to‘lovlarni o‘tkazib yubormaslik uchun moliyaviy xavfsizlik yostiqchasiga ega bo‘lish lozim. Bunda moliyaviy yostiqcha eng kamida sizning 6 oylik jami xarajatlaringiz (shu jumladan, kredit to‘lovlaringiz) miqdorida bo‘lishi maqsadga muvofiq. Buning uchun siz onlayn omonat ochishingiz va har oy unga ma'lum miqdordagi pulni yo‘naltirishingiz ham mumkin.
Bu muhim! Bunday zaxiraga pulni xarajatdan keyin emas balki daromad olganda ajratish lozim. Jamg‘armaga doimiy ravishda ajratiladigan bunday pul, kam miqdorda (ish haqining 10 % atrofida) bo‘lsa ham, vaqt o‘tishi bilan sezilarli darajadagi pulni yig‘ishga yordam beradi.
5.      To‘lovlarni kechiktirishdan saqlaning!
Kreditning oylik to‘lovlariga jarima hisoblanmasligi uchun har qanday holatda ham to‘lovlarni kechiktirmang. To‘lov o‘z vaqtida bajarilganligiga amin bo‘lish uchun kredit bo‘yicha to‘lovlarni belgilangan sanadan bir necha kun oldinroq amalga oshiring. Agar to‘lov sanasi dam olish yoki bayram kuniga to‘g‘ri keladigan bo‘lsa, bunda ham to‘lovni oldinroq amalga oshirish tavsiya etiladi.
To‘lovga kechikmaslik uchun, nafaqat to‘lovni amalga oshirish sanasini eslab qolish, balki kerakli pulni ham tayyorlab qo‘yish kerak.
Aytganimizdek, kredit to‘lovlarini vaqtida amalga oshirish uchun taqvim eslatmalari sizga yordam beradi.
Bu muhim! Kredit shartnomasi va to‘lovlar grafigini saqlab qo‘ying. Unga imzo qo‘yishdan oldin siz uni o‘rganib chiqish uchun olib ketishingiz va xodimga tushunarsiz bandlar bo‘yicha savollar berish huquqiga egasiz.
Kreditni to‘g‘ri so‘ndirish nima uchun muhim?
To‘lovlarni kechiktirishingiz sizning kredit tarixingizga salbiy ta'sir ko‘rsatadi. Bu esa kelajakda istalgan kredit turini olish imkoniyatingizni kamaytiradi.

5 правил правильного погашения кредита
Прежде всего, при получении кредита нужно задуматься не о том, как потратить деньги, а том, как выплатить взятую в долг сумму. Для этого, прежде чем брать на себя кредитные обязательства, нужно разобраться в том, подходит ли такая нагрузка вашему бюджету.
Если Вы думаете об оформлении кредита или только его получили помните важно его своевременно и правильно погашать. Для этого внимательно изучите наши рекомендации и придерживайтесь их.
1.      Придерживайтесь графика выплат
Первым делом необходимо внимательно просмотреть график выплат и стараться максимально его придерживаться – отметьте в календаре даты внесения платежей. Проведите подробный анализ своих доходов и расходов. Вы можете вести финансовый учет и ежемесячно записывать результаты. Также можно скачать мобильное приложение для подсчета доходов и расходов. Если большинство платежей вы осуществляете через банковскую карту систематизировать их вы можете в мобильном приложении банка или платежной организации. Так вы сможете просмотреть и отследить ненужные расходы.
Важно! Просмотреть текущее состояние кредита Вы можете в банковском мобильном приложении – для этого необходимо знать ID- номер кредита.
2.      Максимально сократите ненужные расходы
Важно осознать, что без сокращения определенных расходов выплатить кредит не получится, так как выплаты по нему также являются обязательной расходной частью вашего бюджета.
Проанализируйте все свои доходы, расходы и оставьте только самое необходимое (например, транспортные расходы).
Здесь нужно максимально определить, от чего временно можно отказаться в пользу быстрой выплаты кредита. Сюда же следует отнести избавление от дорогих привычек (алкоголь, сигареты, обеды с сотрудниками в кафе и др).
Помните, что это лишь временные жёсткие меры, которые помогут вам освободиться от долгов.
3.      Добавьте 10%!
Досрочное погашение кредита действительно помогает сэкономить на переплате. Не стоит копить на досрочное погашение, чтобы потом разом выплатить кредит. Лучше добавлять небольшую сумму к вашему платежу каждый месяц.
Если ежемесячно добавлять хотя бы 10% к вашей выплате, то вы сможете закрыть кредит быстрее и сэкономить на переплатах.
Важно! При внесении, большей чем установлено по графику, суммы необходимо сообщить банку (устно/письменно) о переводе дополнительных средств на погашение основного долга по кредиту, иначе они могут быть оставлены на вашем банковском счету. Данное условие прописывается в кредитном договоре.
4.      Создайте финансовую подушку
Финансовая подушка – это деньги на непредвиденный случай. Невозможно предугадать, что может произойти в ближайшем будущем – потеря работы, проблемы со здоровьем и другие форс-мажорные обстоятельства.
Чтобы не пропустить последующие выплаты по кредиту – необходимо иметь финансовую подушку безопасности. В данному случае размер финансовой подушки должен быть равен, как минимум, вашим 6-месячным общим расходам (включая платежи по кредиту). Для этого вы можете открыть онлайн-вклад и направлять на него определённую сумму ежемесячно.
Важно! Откладывать деньги в такой резерв необходимо при получении дохода, а не после расходов. Регулярный взнос, пусть даже и небольшой суммы (около 10% зарплаты), в такую копилку, поможет собрать довольно существенную сумму с течением времени
5.      Избегайте просрочек!
Ни в коем случае не допускайте пропусков выплат по кредитам, чтобы на сумму ежемесячной выплаты не начислялась пеня. Всегда вносите платёж на пару дней раньше даты выплаты, чтобы убедиться, что выплата поступит вовремя. Если дата выплат приходится на выходные или праздничные дни также стоит внести платеж заранее.
Чтобы избежать этого, необходимо не только запомнить дату, до которой нужно выполнить платеж, но и подготовить необходимую сумму для платежа.
Рекомендуем поставить напоминание или сделать запись/отметить даты в календаре даты внесения кредитных платежей.
Важно! Сохраните кредитный договор, график платежей. Перед его подписанием Вы имеете право забрать его для изучения и задать сотруднику вопросы по непонятным пунктам.
Почему важно правильно погашать кредит?
Просрочки отрицательно влияют на Вашу кредитную историю. Пропуск платежей портит кредитную историю, это может отрицательно повлиять на получение любого вида кредитов в будущем.