"Foydali" va "zararli" kreditlar
Ushbu maqola, asosan, kreditlar bilan qiyin munosabatlarga ega bo‘lganlar uchun. Qisqacha misol qilib keltirsak:
• kredit to‘lovlari daromadingizning katta qismini olib qo‘yadimi;
• qarzdorligiz bor va uni to‘lash uchun yana va yana kredit olyapsizmi;
• sizda bir nechta kredit bor va bitta kreditdan olingan pul bilan siz boshqa kredit bo‘yicha qarzlarni to‘layapsizmi;
• kredit kartangizdagi pulni xuddi o‘zingizni pulingizdek his qilishga odatlanib qoldingizmi?
Demak, kredit sizga emas, siz kreditga ishlayapsiz - bu qarz yukidan qutilish kerak.
Kredit aslida o‘zi yomon emas, lekin undan aql bilan foydalanmaslik moliyaviy muammolarga olib kelishi mumkin. Qanchadan-qancha "ta'til uchun", "to‘y uchun", "ziyofat uchun" va hattoki “ko‘ngil ochar o‘yinlarga pul tikish" (bukmekerlik faoliyati) uchun olingan kreditlar katta qarzlar bilan tugaydi, qarzdorlikni qaytarish uchun esa yillar kerak bo‘ladi.
Aytgancha, har qanday ko‘p daromadga ega bo‘lgan insonlar ham kredit tuzog‘iga tushishi mumkin. Jonni Depp, Mayk Tayson, Uitni Xyuston, Nikolas Keyj kabi boyliklari bir necha million dollarga baholangan va qarzlari tufayli bankrotlik yoqasida turgan jahon aktyorlarini eslaylik. Ularning barchasi har doim ham mablag‘ yetarli bo‘ladi degan xayolda yashardilar. Bunday hollarda, faqat ish haqiga yashaydigan odamlar haqida nima ham deyish mumkin?
Qarz olish vasvasasi
Keling, bir tajriba qilib ko‘raylik. Farzandingizga tanlash imkonini bering: hozir bitta shirinlik berasiz, agar u shirinlikni olmasa 20 daqiqadan so‘ng ikkinchi shirinlikga ega bo‘ladi. U nimani tanlaydi? Siz nimani tanlagan bo‘lardingiz?
1960 yilda Stenford universitetida o‘tkazilgan tajribaning nomi "Zefir testi" edi. To‘rt yoshdan etti yoshgacha bo‘lgan bolalarga bitta zefir taklif qilishdi, agar bola zefirni olmasa 20 daqiqadan so‘ng unga ikkinchi zefirni ham berishga va'da berishdi. Keyin tadqiqotchilar bolalarni tanlov qilish uchun yolg‘iz qoldirdilar. Bolalar o‘z hissiyotlari bilan kurashishdi: ba'zilari zefirlarga qaramaslikka harakat qilishdi va ko‘zlarini yumishdi, ba'zilari stullarida aylana boshladilar yoki stolni ura boshlashdi. Ba'zi bolalar zefirni darhol iste'mol qildilar, boshqalari esa sinov oxiriga oz vaqt qolganda chidolmay yedilar. Ularning ko‘pchiligi hissiyotga dosh bera olmadilar – qo‘shimcha zefirga esa tajribada ishtirok etganlarning uchdan biri erishdi.
Bizning kreditlarga bo‘lgan munosabatimiz ham xuddi shu tajribaga o‘xshaydi. “Bugun men o‘zimni yangi telefon bilan xursand qilaman, kreditni esa bir amallab to‘lab olaman” deb o‘zimizni o‘zimiz yupatamiz.
"foydali" va "zararli" kreditlar
Yirik kompaniyalar va jiddiy ishbilarmonlar doimiy ravishda kreditlardan foydalanadilar va undan faqat foyda ko‘rishadi. Kredit olishlari bilan ular kompaniyalarni keyingi bosqichga olib chiqadilar. Kredit qachon foydaga yoki zararga xizmat qilishini qanday aniqlash mumkin?
Hammasi juda oddiy. "Foydali" kreditlar - bu muhim strategik muammolarni hal qilish, pul ishlash yoki rivojlanishga hissa qo‘shish imkonini beradigan kreditlar. Masalan,
• Yangi kamera sotib olib, fotograf kasbini egallash va shu orqali ko‘proq pul ishlash – yaxshi!
• Ipoteka olish va ko‘chmas mulkka sarmoya kiritish - o‘z samarasini albatta beradi!
• Kredit pullarini ishlab chiqarishni rivojlantirishga qaratish - juda yaxshi!
"Zararli" kredit, aksincha, na foyda, na rivojlanish olib keladi. Yangi smartfon yoki qo‘shimcha poyafzal hayotingizni o‘zgartirmaydi, lekin siz ularni olish uchun kredit olasiz va ortiqcha pul sarflaysiz. "Zararli" kreditlar sizning moliyaviy intizomingizni bir necha jihatdan buzadi:
Siz bugungi pulingizni kechagi hissiyotli xaridlarga sarflaysiz. Telefonga ega bo‘lishdan xursandchiligi bir necha haftadan keyin o‘tib ketadi, modeli ham eskiradi, kredit to‘lovlari esa hali uzoq vaqtga davom etadi. O‘ylab qarasak, ushbu pullarni siz sarmoyaga kiritishingiz afzalroq edi.
• Siz daromad olmay turib qarzga narsalar sotib olasiz, va qarzga yashaysiz.
• Siz erkin emassiz va bu juda katta stress. Sizning xayolingizda doim: agar ishdan bo‘shatilsam nima bo‘ladi? baxtsiz hodisa yuz bersa-chi?... Bunday o‘ylar insonga quvonch qo‘shmaydi.

• ваши кредитные платежи съедают бóльшую часть дохода;
Кратко говоря, если вы поняли, что уже не кредит для вас, а вы для кредита, – пора выбираться из этой ямы.
Сам по себе кредит и не плох, но безрассудное пользование может привести к финансовым проблемам. Сколько историй начиналось с невинной кредитки «на отпуск», «на свадьбу», «на вечеринку», и даже на «букмекерские ставки» а закончилось огромными долгами, которые потом выплачиваются годами.
Кстати, попасть в кредитную ловушку может человек с любым уровнем дохода. Вспомним таких мировых актёров как Джонни Депп, Майк Тайсон, Уитни Хьюстон, Николас Кейдж чьи состояние оценивали в несколько миллионов долларов, и из-за долгов они находились на грани банкротства. Все они жили в наивной иллюзии, что деньги будут всегда. Что уж в таком случае говорить о людях, которые живут на зарплату?
Искушение кредитом
Давайте проведём эксперимент. Предложите ребенку на выбор: один леденец сейчас или две через 20 минут. Что он выберет? А что бы выбрали вы?
«Зефирный тест» так назывался эксперимент, который провели в Стэнфордском университете в 1960 году. Детям четырех – семи лет предлагали одну зефирку и обещали дать вторую через 20 минут. Затем исследователи оставляли ребенка один на один с искушением. Дети боролись: кто старался не смотреть на зефир и закрывал глаза, кто крутился на стуле или колотил по столу. Некоторые дети съедали зефир сразу, а кто-то под конец испытания. Бóльшая часть с искушением не справились – до двойного угощения дотерпели меньше трети детей.
Этот тест напоминает наше отношение к кредитам. Миллион сум сейчас мы ценим выше, чем два миллиона через год. Так работает психологический эффект «смещения к настоящему». Поэтому нам сложно откладывать и легко брать кредиты. Мы думаем: «Сегодня я порадую себя новым телефоном, а платежи по кредиту как-нибудь осилю, ерунда (низкая ценность денег в будущем)».
«умные» и «глупые» кредиты
Крупные компании и серьезные бизнесмены постоянно используют кредиты и, кажется, только выигрывают от этого. Получив кредит, они выводят компании на новый уровень. Как же тогда определить, когда кредит – благо, а когда – прихоть?
Все очень просто. «Умные» кредиты – те, которые позволят решить важную стратегическую задачу, помогают заработать или способствуют развитию. Например,
• Купить новую камеру, освоить профессию фотографа и начать больше зарабатывать – отлично!
• Взять ипотеку и инвестировать в недвижимость, – оправдает себя!
• Вложить кредитные деньги в развитие производства, – очень хорошо!
«Глупый» кредит, наоборот, не приносит ни пользы, ни развития. Новый смартфон или лишняя пара обуви не изменят вашу жизнь, а переплатить придется. «Глупые» кредиты расшатывают вашу финансовую дисциплину сразу по нескольким фронтам:
• Сегодняшние деньги вы тратите на вчерашние эмоциональные покупки. Приятные ощущения от владения телефоном прошли за пару недель, да и модель уже устарела, эйфория от отпуска прошла, а платежи по кредиту никак не заканчиваются. А ведь эти деньги как раз можно было бы отложить.
• Вы покупаете то, на что еще не заработали, и живете в долг.
• Вы несвободны, и это сильно напрягает. А если меня уволят? А если со мной случиться несчастный случай?… Такие мысли не добавляют радости.