Охирги янгиланиш:  12 Фев 2024 17:29
Ушбу мақола, асосан, кредитлар билан қийин муносабатларга эга бўлганлар учун. Қисқача мисол қилиб келтирсак:
• кредит тўловлари даромадингизнинг катта қисмини олиб қўядими;
• қарздорлигингиз бор ва уни тўлаш учун яна ва яна кредит оляпсизми;
• сизда бир нечта кредит бор ва битта кредитдан олинган пул билан сиз бошқа кредит бўйича қарзларни тўлаяпсизми;
• кредит картангиздаги пулни худди ўзингизни пулингиздек ҳис қилишга одатланиб қолдингизми?
Демак, кредит сизга эмас, сиз кредитга ишлаяпсиз - бу қарз юкидан қутилиш керак.
Кредит аслида ўзи ёмон эмас, лекин ундан ақл билан фойдаланмаслик молиявий муаммоларга олиб келиши мумкин. Қанчадан-қанча "таътил учун", "тўй учун", "зиёфат учун" ва ҳаттоки “кўнгил очар ўйинларга пул тикиш" (букмекерлик фаолияти) учун олинган кредитлар катта қарзлар билан тугайди, қарздорликни қайтариш учун эса йиллар керак бўлади.
Айтганча, ҳар қандай кўп даромадга эга бўлган инсонлар ҳам кредит тузоғига тушиши мумкин. Жонни Депп, Майк Тайсон, Уитни Хюстон, Николас Кейж каби бойликлари бир неча миллион долларга баҳоланган ва қарзлари туфайли банкротлик ёқасида турган жаҳон актёрларини эслайлик. Уларнинг барчаси ҳар доим ҳам маблағ етарли бўлади деган хаёлда яшардилар. Бундай ҳолларда, фақат иш ҳақига яшайдиган одамлар ҳақида нима ҳам дейиш мумкин?
Қарз олиш васвасаси
Келинг, бир тажриба қилиб кўрайлик. Фарзандингизга танлаш имконини беринг: ҳозир битта ширинлик берасиз, агар у ширинликни олмаса 20 дақиқадан сўнг иккинчи ширинликга эга бўлади. У нимани танлайди? Сиз нимани танлаган бўлардингиз?
1960 йилда Стенфорд университетида ўтказилган тажрибанинг номи "Зефир тести" эди. Тўрт ёшдан этти ёшгача бўлган болаларга битта зефир таклиф қилишди, агар бола зефирни олмаса 20 дақиқадан сўнг унга иккинчи зефирни ҳам беришга ваъда беришди. Кейин тадқиқотчилар болаларни танлов қилиш учун ёлғиз қолдирдилар. Болалар ўз ҳиссиётлари билан курашишди: баъзилари зефирларга қарамасликка ҳаракат қилишди ва кўзларини юмишди, баъзилари стулларида айлана бошладилар ёки столни ура бошлашди. Баъзи болалар зефирни дарҳол истеъмол қилдилар, бошқалари эса синов охирига оз вақт қолганда чидолмай едилар. Уларнинг кўпчилиги ҳиссиётга дош бера олмадилар – қўшимча зефирга эса тажрибада иштирок этганларнинг учдан бири эришди.
Бизнинг кредитларга бўлган муносабатимиз ҳам худди шу тажрибага ўхшайди. “Бугун мен ўзимни янги телефон билан хурсанд қиламан, кредитни эса бир амаллаб тўлаб оламан” деб ўзимизни ўзимиз юпатамиз.
"фойдали" ва "зарарли" кредитлар
Йирик компаниялар ва жиддий ишбилармонлар доимий равишда кредитлардан фойдаланадилар ва ундан фақат фойда кўришади. Кредит олишлари билан улар компанияларни кейинги босқичга олиб чиқадилар. Кредит қачон фойдага ёки зарарга хизмат қилишини қандай аниқлаш мумкин?
Ҳаммаси жуда оддий. "Фойдали" кредитлар - бу муҳим стратегик муаммоларни ҳал қилиш, пул ишлаш ёки ривожланишга ҳисса қўшиш имконини берадиган кредитлар. Масалан,
• Янги камера сотиб олиб, фотограф касбини эгаллаш ва шу орқали кўпроқ пул ишлаш – яхши!
• Ипотека олиш ва кўчмас мулкка сармоя киритиш - ўз самарасини албатта беради!
• Кредит пулларини ишлаб чиқаришни ривожлантиришга қаратиш - жуда яхши!
"Зарарли" кредит, аксинча, на фойда, на ривожланиш олиб келади. Янги смартфон ёки қўшимча пояфзал ҳаётингизни ўзгартирмайди, лекин сиз уларни олиш учун кредит оласиз ва ортиқча пул сарфлайсиз. "Зарарли" кредитлар сизнинг молиявий интизомингизни бир неча жиҳатдан бузади:
Сиз бугунги пулингизни кечаги ҳиссиётли харидларга сарфлайсиз. Телефонга эга бўлишдан хурсандчилиги бир неча ҳафтадан кейин ўтиб кетади, модели ҳам эскиради, кредит тўловлари эса ҳали узоқ вақтга давом этади. Ўйлаб қарасак, ушбу пулларни сиз сармояга киритишингиз афзалроқ эди.
• Сиз даромад олмай туриб қарзга нарсалар сотиб оласиз, ва қарзга яшайсиз.
• Сиз эркин эмассиз ва бу жуда катта стресс. Сизнинг хаёлингизда доим: агар ишдан бўшатилсам нима бўлади? бахтсиз ҳодиса юз берса-чи?... Бундай ўйлар инсонга қувонч қўшмайди.

• ваши кредитные платежи съедают бóльшую часть дохода;
Кратко говоря, если вы поняли, что уже не кредит для вас, а вы для кредита, – пора выбираться из этой ямы.
Сам по себе кредит и не плох, но безрассудное пользование может привести к финансовым проблемам. Сколько историй начиналось с невинной кредитки «на отпуск», «на свадьбу», «на вечеринку», и даже на «букмекерские ставки» а закончилось огромными долгами, которые потом выплачиваются годами.
Кстати, попасть в кредитную ловушку может человек с любым уровнем дохода. Вспомним таких мировых актёров как Джонни Депп, Майк Тайсон, Уитни Хьюстон, Николас Кейдж чьи состояние оценивали в несколько миллионов долларов, и из-за долгов они находились на грани банкротства. Все они жили в наивной иллюзии, что деньги будут всегда. Что уж в таком случае говорить о людях, которые живут на зарплату?
Искушение кредитом
Давайте проведём эксперимент. Предложите ребенку на выбор: один леденец сейчас или две через 20 минут. Что он выберет? А что бы выбрали вы?
«Зефирный тест» так назывался эксперимент, который провели в Стэнфордском университете в 1960 году. Детям четырех – семи лет предлагали одну зефирку и обещали дать вторую через 20 минут. Затем исследователи оставляли ребенка один на один с искушением. Дети боролись: кто старался не смотреть на зефир и закрывал глаза, кто крутился на стуле или колотил по столу. Некоторые дети съедали зефир сразу, а кто-то под конец испытания. Бóльшая часть с искушением не справились – до двойного угощения дотерпели меньше трети детей.
Этот тест напоминает наше отношение к кредитам. Миллион сум сейчас мы ценим выше, чем два миллиона через год. Так работает психологический эффект «смещения к настоящему». Поэтому нам сложно откладывать и легко брать кредиты. Мы думаем: «Сегодня я порадую себя новым телефоном, а платежи по кредиту как-нибудь осилю, ерунда (низкая ценность денег в будущем)».
«умные» и «глупые» кредиты
Крупные компании и серьезные бизнесмены постоянно используют кредиты и, кажется, только выигрывают от этого. Получив кредит, они выводят компании на новый уровень. Как же тогда определить, когда кредит – благо, а когда – прихоть?
Все очень просто. «Умные» кредиты – те, которые позволят решить важную стратегическую задачу, помогают заработать или способствуют развитию. Например,
• Купить новую камеру, освоить профессию фотографа и начать больше зарабатывать – отлично!
• Взять ипотеку и инвестировать в недвижимость, – оправдает себя!
• Вложить кредитные деньги в развитие производства, – очень хорошо!
«Глупый» кредит, наоборот, не приносит ни пользы, ни развития. Новый смартфон или лишняя пара обуви не изменят вашу жизнь, а переплатить придется. «Глупые» кредиты расшатывают вашу финансовую дисциплину сразу по нескольким фронтам:
• Сегодняшние деньги вы тратите на вчерашние эмоциональные покупки. Приятные ощущения от владения телефоном прошли за пару недель, да и модель уже устарела, эйфория от отпуска прошла, а платежи по кредиту никак не заканчиваются. А ведь эти деньги как раз можно было бы отложить.
• Вы покупаете то, на что еще не заработали, и живете в долг.
• Вы несвободны, и это сильно напрягает. А если меня уволят? А если со мной случиться несчастный случай?… Такие мысли не добавляют радости.