Oxirgi yangilanish:  6 Yan 2022 18:37
Kompaniyalarning aksiyalari oldi-sotdisi orqali boyib ketgan odamlar haqida ko‘p eshitganmiz. Daromadlarni to‘g‘ri investitsiyalash hamda firibgarlar qurboniga aylanmaslik uchun qimmatli qog‘ozlar bozori mexanizmlarini bilish kerak bo‘ladi.
Fond birjasi nima?
Fond birjasi – qimmatli qog‘ozlar savdosiga mo‘ljallangan uyushgan bozor. Bu qimmatli qog‘ozlar xaridori hamda sotuvchisi uchrashadigan joy.
Misol uchun: dunyodagi yetakchi fond birjalariga NYSE, NASDAQ, LSE va boshqalar kiradi.
Muhim faktlar: Amsterdam fond birjasi dunyodagi eng ko‘hna birja sanaladi. Birja 1602 yilda tashkil topgan bo‘lib, shu yili tarixdagi ilk aksiyadorlik kompaniyasi – Gollandiyaning Ost-Ind kompaniyasi tashkil etilgan.
«Toshkent» Respublika fond birjasi - O‘zbekiston Respublikasi hududidagi yagona fond birja. U 1994 yil 8 aprelda tashkil etilgan. Hozirda u yerda 99 ta kompaniya o‘z aksiyalari va 4 ta emitent (aksiya chiqaradigan kompaniya) o‘z obligatsiyalari bilan savdo qiladi.
Ro‘yxatga olingan qimmatli qog‘ozlar birjalarga joylashtiriladi, u yerdan ularni jismoniy va yuridik shaxslar - investorlar xarid qilishi mumkin.
Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi  – qimmatli qog‘ozlarni saqlash, yuritish, harakatini hisobga olish yagona tizimini ta'minlaydigan hamda boshqa turdosh xizmatlarni ko‘rsatadigan tashkilot. (Markaziy depozitariy o‘z faoliyatini Vazirlar Mahkamasining 1999 yi 21 maydagi 263-sonli “Qimmatli qog‘ozlarning markaziy depozitariysini tashkil etish va uning faoliyati masalalari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, majburiy litsenziyalashsiz amalga oshiradi).
Fond birjasi faoliyatini kim tartibga soladi?
Tartibga soluvchi – mustaqil tashkilot bo‘lib, u bozorda, ya'ni fond birjasida hammasi qonuniy asosda amalga oshishini nazorat qiladi. O‘zbekistonda ushbu vazifalarni Kapital bozorini rivojlantirish agentligi bajaradi, u, shuningdek, qimmatli qog‘ozlar bozori ishtirokchilari (investitsiya maslahatchilari, brokerlar, dilerlar, investitsiya aktivlarini ishonchli boshqaruvchi) faoliyatini litsenziyalash bilan shug‘ullanadi.
Aksiyalar kotirovkasi nima?
Aksiyalar kotirovkasi – bu aksiyalarning fond birjasidagi bahosi bo‘lib, talab va taklifga ko‘ra belgilanadi hamda kompaniyaning sof daromadi, avval to‘langan dividendlar hajmi, firmaning obro‘si va qimmatli qog‘ozlar bozoridagi o‘rni kabi ko‘plab omillarga bog‘liq bo’ladi.
Bu muhim! Kompaniya aksiyalarining kotirovkasi doimo o‘zgarib turadi va «Toshkent» RFB saytida «Birja kotirovka varag‘i» nomli maxsus jadvalda doimiy aks etadi.
Har bir aksiya bir vaqtning o‘zida bir nechta narxga ega:
Birinchidan, bu chiqarish paytida aksiyaga belgilangan nominal narx. Uni nominal qiymat ham deyishadi. Aksiyaning nominal qiymati egasi ushbu aksiya bo‘yicha oladigan daromad yoki dividendga nisbatan ahamiyatli.
Aksiyalarning bozor narxi ushbu qimmatli qog‘ozlar oldi-sotdisi davridagi talab va taklifga ko‘ra belgilanadi. Odatda u amalga oshgan bitimlarning o‘rtacha qiymati sifatida yoki savdo kunining (savdo haftasi) yakuniy narxiga ko‘ra belgilanadi.
Kotirovka narxlari – ma'lum vaqt oralig‘ida qimmatli qog‘ozlar oldi-sotdisi bo‘yicha operatsiyalar bajarilgan, birjadagi turli sotuvchi va xaridorlar tomonidan taklif etilgan narxlar.
Fond birjasida listing (birja kotirovka varag‘i) – bu kompaniyaning birja talablariga javob berishini tekshirishdan iborat maxsus birja tadbiri. Birja qimmatli qog‘ozlar emissiyasi (chiqarilishi) ro‘yxatdan o‘tganligini, uning natijalari haqidagi hisobotni, O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga rioya qilinishini, o‘z faoliyati to‘g‘risidagi axborotni oshkor qilinishi va bir qator boshqa talablarga rioya qilnishini tekshiradi.
Ushbu maqola O‘zbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi tomonidan tayyorlandi.

Последнее обновление:  6 янв 2022 18:36
Много раз мы слышали истории о людях, заработавших состояние на купле-продаже акций компаний. Чтобы правильно инвестировать доходы и не оказаться жертвой мошенников, необходимо понимать механизм работы рынка ценных бумаг.
Что такое фондовая биржа?
Фондовая биржа – организованный рынок для торговли ценными бумагами. Место, где встречаются продавец и покупатель ценных бумаг.
Например: к самым крупным фондовым биржам в мире относятся NYSE, NASDAQ, LSE и другие.
Факты: Амстердамская фондовая биржа считается самой старой в мире. Создание биржи в 1602 году произошло одновременно с учреждением Голландской Ост-Индской компании, которая стала первой акционерной компанией в истории.
Республиканская фондовая биржа «Тошкент» - единственная фондовая биржа на территории Республики Узбекистан. Она была создана 8 апреля 1994 г. Сегодня на ней торгуют акциями более 99 компаний и 10 выпусками облигаций 4 эмитентов (компаний, выпускающих акции).
Зарегистрированные ценные бумаги размещают на бирже, где их могут приобрести физические и юридические лица - инвесторы.
Центральный депозитарий ценных бумаг – организация, обеспечивающая единую систему хранения, ведения, учета движения ценных бумаг и оказывающая так же другие сопутствующие услуги. (Центральный депозитарий осуществляет свою деятельность согласно Постановлению Кабинета Министров №263 от 21.05.1999г. «О вопросах организации и деятельности центрального депозитария ценных бумаг» без обязательного лицензирования)
Кто регулирует деятельность фондовой биржи?
Регулятор – независимая организация, которая следит за тем, чтобы на рынке, в данном случае на фондовой бирже, все осуществлялось на законных основаниях. В Узбекистане эти функции выполняет Агентство по развитию рынка капитала Республики Узбекистан, которое также занимается лицензированием деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг (инвестиционных консультантов, брокеров, дилеров, доверительных управляющих инвестиционными активами).
Что такое котировка акций?
Котировка акций – это рыночная цена акций на фондовой бирже, определяемая спросом и предложением, и зависящая от многих факторов, таких как чистая прибыль компании, размер ранее выплаченных дивидендов, репутация фирмы и место на рынке ценных бумаг.
Важно! Котировки акций компаний постоянно меняются в режиме реального времени и отражаются на сайте РФБ «Тошкент» в специальной таблице, называемой «Биржевой котировальный лист».
Каждая акция имеет несколько цен одновременно:
Во-первых, это номинальная цена, которая назначена на акцию при выпуске. Её также называют номинальной стоимостью. Номинальная цена акции имеет значение только по отношению к тому доходу или дивидендам, которые владелец получит по этой акции.
Рыночная цена акции определяется спросом и предложением при покупке и продаже этих ценных бумаг. Обычно она определяется как среднее значение цен совершённых сделок или же ценой закрытия торгового дня (торговой недели).
Котировальные цены – цены, предлагаемые на биржах различными продавцами и покупателями, по которым были совершенны операции по купле или продаже ценных бумаг за определенное количество времени.
На фондовой бирже котируются ценные бумаги компаний, которые были включены в листинг (биржевой котировальный лист) - специальная биржевая процедура, заключающаяся в проверке соответствия компании требованиям биржи. Биржа проверяет наличие регистрации эмиссии (выпуска) ценных бумаг и отчёта о её результатах, соблюдение законодательства Республики Узбекистан, раскрытие информации о своей деятельности и ряд других требований.