Кредит бу мажбурият, у совға ёки эҳсон эмас.
Одатда, бирор бир каттароқ молиявий мақсадимизга тезроқ эришиш масаласини банкдан кредит олиш билан ҳал қилишга ҳаракат қиламиз. Кредит ўзи нима ва у бўйича нималарни билиш муҳимлиги ҳақида ўйлаб кўрганмисиз?
Кредит - бу кредит ташкилотлари, масалан банк томонидан ажратиладиган қарз маблағларидир. Банклар пулларни бир ташкилотдан қарз олиб бошқасига маълум бир муддатга қарзга беради. Пулни қарз сифатида олиб ишлатгани учун фоиз тўлайди ва мижозларига қарзга бергани эвазига эса фоиз ундиради. Тўланган фоизлар ва ундирилган фоизлар ўртасидаги фарқ банкнинг даромади ҳисобланади. Демак, банкка тадбиркор сифатида қарайдиган бўлсак, у ўз бизнеси учун “хом-ашё” сотиб олади, “маҳсулотни ишлаб чиқаради” ва даромад кўриш учун мижозларига “сотади”. Бу ерда,
Хом-ашё – бу пулларни депозитга фоизлар эвазига жалб қилиш;
Тайёр маҳсулот – бу банк хизматлари;
Сотув – бу кредит ва бошқа банк хизматлари.
Кредит асосан маълум бир мақсадга, муддатга, таъминот остида, уни сўндириш графиги асосида ва қарздорнинг тўлай олиш қобилиятига қараб ажратилади. Бу кредитнинг асосий тамойиллари ҳисобланади. Чунки банк кредит бериш учун жалб қилган маблағларини омонатчи ва депозит эгаларига фоизи билан бирга ўз вақтида қайтариши, ўз харажатларини қоплаши ва кредитни қайтиш ёки қайтмаслик рискини олдиндан баҳолаши лозим. Шундан келиб чиқиб, ҳар бир банк кредитлар бўйича фоиз ставкаларини мустақил белгилайди.
Кредит аҳолига, хусусий тадбиркорларга, йирик корхоналарга ва ҳаттоки давлатларга берилиши мумкин.
Аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг кредитга бўлган эҳтиёжини таъминлаш ва тўхтовсиз фаолият олиб бориши учун банкларга доим пул ресурслари зарур. Банклар пулларни
• ўз таъсисчиларидан;
• аҳоли ва юридик шахслардан;
• давлатдан ёки халқаро молия ташкилотларидан олишлари мумкин..
Юқоридаги ресурс манбааларидан келиб чиқиб, кредитларнинг тури ва шартлари белгиланади:
Истеъмол кредитлари. Мижоз томонидан маълум бир истеъмол товар ва хизматлари, масалан маиший техника, автотранспорт сотиб олиш учун уй-жойни таъмирлаш, тўй маросимлари, дам олиш ва даволаниш кабиларга йўналтирилган қарз маблағлари олиниши мисол бўлади.
Истеъмол кредитларини ажратишда банк ўз саъй ҳаракати билан ресурс жалб қилади. Табиийки, бундай ресурсларни банк маълум бир “нархда” сотиб олади. Ўз-ўзидан “маҳсулот ишлаб чиқариш”даги харажатларни қоплаш мақсадида банк бундай кредитларни нисбатан баландроқ “нархда” сотади.
Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш учун ажратиладиган кредитлар. Бундай кредитлар бошланғич сармоя, айланма маблағни тўлдириш, ишлаб чиқаришни кенгайтириш каби мақсадлар учун қисқа ва узоқ муддатларда ажратилади. Бунда кредит фоизлари давлат дастури асосида имтиёзли равишда ёки банкнинг ўз маблағлари ҳисобидан, лекин имтиёзли кредитларнинг фоизларидан фарқли равишда ажратилиши мумкин.
Имтиёзли кредитлар. Давлат дастури асосида ажратиладиган имтиёзли кредитлар. Мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий аҳволини яхшилаш учун давлатнинг махсус фондлари ёки халқаро молия ташкилотлари ҳисобидан турли хил имтиёзлар билан ажратиладиган кредитлар. Ушбу кредит шартлари бевосита ресурсни тақдим этаётган ташкилот томонидан ўрнатилади.
Ипотека кредитлари. Уй-жой сотиб олиш учун ажратиладиган кредит тури бўлиб, белгиланган шартлар асосида банкнинг ўз маблағлари ҳисобидан ёки давлат дастурлари асосида махсус давлат фондлари ҳисобидан имтиёзли равишда ажратилиши мумкин.
Ёдда тутинг! Давлат дастурлари асосида шартлари қатъий белгиланган имтиёзли кредитлардан ташқари ҳар қандай банк хизматлари бўйича фоиз ва комиссион тўловларни белгилашда банклар мустақилдирлар.
Кредит маблағларидан самарали ва мақсадли фойдаланиш икки карра масъулиятни талаб этади. Шундай экан, кредитни олиш, ишлатиш ва қайтаришда масъулиятни ҳис этиб, тартибли қарздорлардан бўлишга ҳаракат қилайлик. Чунки кредит бу совға эмас, у молиявий мақсадларимизга эришиш учун имконият. Бу имкониятдан масъулиятсизлик билан фойдаланиб, ўз вақтида қайтарилмаса кредит тарихига салбий таъсирини кўрсатади.

Кредит – это обязательство, а не подарок и не пожертвование
Обычно, с помощью банковских кредитов мы стараемся достичь свои более крупные финансовые цели в краткий срок. А подумали ли вы о том, что такое кредит и что важно знать о кредитах?
Кредит - это заёмные средства, предоставляемые финансовыми организациями, например, банками. Банки, в свою очередь, берут в долг денежные средства и предоставляют их на определённый срок кому-то другому. Также, банк платит проценты, за пользование денежными средствами и берёт процентные выплаты у клиентов за предоставление долгов. Разница между оплачиваемыми и взимаемыми процентами составляет доход банка. Значит, если рассмотреть банк как предприниматель, то он покупает «сырьё» для своей продукции, «производит» ту или иную банковскую продукцию и «продаёт» их клиентам с целью получения прибыли. Здесь
Сыръё - привлечение денежных средств на депозит;
Готовый продукт – это банковские услуги;
Продажа – кредит и другие виды банковских услуг.
Кредит, как правило, предоставляется для определённой цели, на определённый срок, под залог, на основе графика его погашения и способности клиента покрывать платежи по кредитам. Это является основными принципами кредитов. Так как, денежные средства, привлеченные для выдачи кредитов, банк обязуется возвращать вкладчикам вовремя вместе с процентами, кроме того, банк должен покрыть свои расходы и заранее оценить риск возврата или не возврата кредита. Исходя из этого, каждый банк устанавливает процентные ставки по кредитам самостоятельно.
Кредит может предоставляться как населению, так и субъектам предпринимательства, крупным компаниям, а также, государствам.
Для обеспечения спроса на кредит со стороны населения и предпринимателей, а также, для непрерывного ведения деятельности, банку постоянно нужны ресурсы. Эти ресурсы банки берут у:
• учредителей;
• населения и юридических лиц;
• государства или международных организаций.
Исходя из вышеуказанных источников ресурсов оустанавлияваются виды и условия кредитов:
Потребительские кредиты. Примером может служить получение клиентом заемных средств на приобретение определенных потребительских товаров и услуг, таких как бытовая техника, ремонт дома, свадебные церемонии, отпуск и лечение.
Выдавая потребительские кредиты, банк своими усилиями привлекает ресурсы. Естественно, банк покупает такие ресурсы по определенной «цене». Чтобы покрыть затраты на собственное производство, банк продаёт такие кредиты по относительно высокой "цене"
Кредиты на поддержку предпринимательской деятельности. Такие кредиты выделяются на краткосрочный и долгосрочный периоды на такие цели, как начальный капитал, пополнение оборотных средств, расширение производства. В этом случае проценты по кредиту могут распределяться на льготной основе на основании государственной программы или за счет собственных средств банка, но в отличие от процентов по льготным кредитам.
Льготные кредиты, предоставляемые на основании государственной программы. Кредиты с различными льготами от государственных специальных фондов или международных финансовых институтов для улучшения социально-экономического положения страны. Эти условия займа устанавливаются непосредственно организацией, предоставляющей ресурс.
Ипотечные кредиты. Это вид кредита, выделяемого на приобретение жилья, который может быть выделен на льготных условиях за счет государственных фондов на основе государственных программ или на основе иных условиях за счёт собственных средств банка.
Запомните! Банки самостоятельно устанавливают проценты и комиссионные платежи за любые банковские услуги, за исключением льготных кредитов, условия которых строго определены на основе государственных программ.
Эффективное и целевое использование кредитных средств требует двойной ответственности. Итак, давайте попробуем быть одним из аккуратных заемщиков, чувствуя ответственность за получение, использование и погашение банковских кредитов. Поскольку кредит - это не подарок, это возможность достичь наших финансовых целей. Безответственное использование этой возможности отрицательно сказывается на кредитной истории, если она не будет погашена вовремя.