Охирги янгиланиш:  21 Июл 2020 15:22
Нақд пул - аҳоли томонидан ишлатиладиган ва жисмоний эквивалентда ифодаланган давлатнинг валютасидир.
Нақдсиз шаклдаги пул - бу молиявий амалиётларни амалга ошириш учун тадбиркорлик субъектларининг банк ҳисоб-варақларида ва жисмоний шахсларнинг банк карталарида сақланадиган маблағдир.
Нақд пулсиз тўловлар нима?
Нақд пулсиз тўловлар – банк карталар, тўлов талабномалари, ҳозирда эса, мобил ҳамёнлар ва электрон пуллардан фойдаланган ҳолда нақд пулсиз кўринишда амалга ошириладиган тўловлардир.
Қайси бири қулайроқ нақд пул ёки банк картаси?
31
Нақд пул шаклидаги тўловларни амалга ошириш жуда осон – чўнтагингизда етарли маблағлар ҳамда керакли валюта бўлса бас. Унинг энг катта афзаллиги – хохлаган жойингизда тўловни комиссион тўловларсиз амалга ошириш имконияти.
Унинг салбий тарафи шундан иборатки, нақд пулингиз ўғирланиши ёки йўқолиши эҳтимоли каттадир, бу билан Сиз ҳамёниздаги барча пулингиздан ажралиб қолишингиз мумкин.
Ундан ташқари, нақд пул гигиена талабларига ҳам жавоб бермайди.
Нақд пулда тўлашнинг афзалликлари:
• нақд пул ҳеч қандай техник қурилмалар, мобил ёки интернет алоқасини талаб қилмайди;
• нақд пул умумий қабул қилинган тўлов воситаси;
• нақд пуллар карта ва пул ўтказмаларига хизмат кўрсатиш бўйича қўшимча  комиссион харажатларини талаб қилмайди.
Банк картаси орқали тўловларни амалга ошириш афзалликлари:
• пул ва қайтимларни ҳисоб китоб қилишга ҳожат йўқ;
• агар банк картаси йўқолса, пул ҳисобварақда қолади. Агар дарҳол картани блокировка қилсангиз, кейин уни қайта тиклаб, маблағларингизни ишлатишни давом эттиришингиз мумкин;
• барча амалиётларингизни назорат қилишингиз мумкин;
• коммунал тўловларни масофавий шаклда тўлашингиз мумкин (мобил иловалар ёрдамида);
• онлайн харидларни амалга оширишингиз мумкин;
• маблағларни картадан картага ўтказишингиз мумкин;
• кредитларни мобил илова орқали масофадан сўндириш;
• сash back (харид учун пулнинг бир қисмини бонус сифатида қайтарилиши) олиш;
• валютани жойида конвертация қилиш имконияти;
• мобил илова орқали контактсиз тўловлар.
33
Банк картаси орқали тўлашнинг камчилиги - қўшимча харажатларнинг мавжудлигидир.
Масалан, пул маблағларингизни нақдлаштириш ёки бир картадан бошқа картага маблағларни ўтказиш учун воситачилик ҳақи ундирилиши мумкин.

Последнее обновление:  20 фев 2025 09:20
• Наличные деньги - это валюта государства, представленная в физическом эквиваленте и используемая населением.
• Безналичные деньги - это те деньги, которые хранятся на банковских счетах предприятий, банковских карт физических лиц для проведения финансовых операций.
Что собой представляет безналичная форма расчетов?
Безналичные расчеты - это платежи, которые осуществляются без использования наличных денег путем использования банковских карт, платежных требований, и теперь уже электронных денег и мобильных кошельковв.
Что удобнее наличные или банковская карта?
31
Оплатить наличными довольно просто - достаточно иметь нужную сумму в кошельке и в нужной валюте. Преимущество использования наличных денег заключается в том, что ими можно расплачиваться в любом месте без лишних комиссий.
Недостатком оплаты наличными деньгами является большая вероятность кражи или потери, из-за чего владелец кошелька лишается сразу всех денег.
Также немаловажную роль играет низкая гигиеничность денежных купюр.
Преимущества оплаты наличными деньгами:
• наличные деньги не требуют присутствия каких-то технических устройств, мобильной или интернет-связи;
• наличные деньги являются общепризнанным средством платежа;
• наличные деньги не требуют дополнительных расходов в виде комиссии за обслуживание карты и переводы.
Преимущества оплаты товара безналичными деньгами на банковской карте:
• не нужно отсчитывать деньги и сдачу;
• при потере банковской карты, деньги остаются на счете. Если сразу заблокировать карту, а потом восстановить и можно будет продолжать пользоваться своими средствами без ущерба для бюджета;
• контроль расходов по выписке из банковской карты;
• возможность оплаты услуг (коммунальные, телефония) в мобильном приложении;
• оплата покупок в онлайн-магазинах;
• переводы денежных средств с карты на карту;
• дистанционная оплата за кредит с помощью мобильного приложения;
• возможность получения кэш-бэка (возврат части денег в виде бонуса за какую-либо покупку);
• возможность конвертации валюты на месте;
• бесконтактный платёж с помощью мобильного приложения.
33
Недостатком оплаты банковской картой можно отметить наличие дополнительных расходов.
Например, взимаются комиссионные за обналичивание средств на карточке или переводы с карты на карту.