Омонат – бу пул маблағларини банкка маълум бир муддатга фоизларга ёки фоизсиз жойлаштириш.
• талаб қилиб олингунча омонатлар. Уларда пул маблағлари учун қатъий бир чекланган муддат мавжуд эмас ва омонатчи исталган вақтда ўз маблағларини олиши мумкин. Амалиётда, талаб қилиб олингунча омонатларнинг фоиз ставкалари бошқа омонат турларининг фоиз ставкаларига қараганда пастроқ ёки бўлмаса фоизсиз бўлади.
• 01
• муддатли омонат (маълум бир муддат учун омонатлар - 3, 6, 9 ойлик, йиллик ёки ундан кўп). Бундай ҳолда, омонат суммаси банк ва Сиз ўртангизда тузилган шартномада кўрсатилган муддат тугагандан сўнг қайтарилади. Ҳисобланган фоизлар омонат муддати даврида (ҳар ойда, ҳар чоракда ва ҳ.к.) ёки муддат тугагандан сўнг ҳам тўланиши мумкин;
• жамғарма омонатлар – ушбу омонат турининг ўзига хос томони пул маблағларини маълум мақсад учун (ўқиш, машина, квартира сотиб олиш ва ҳ.к.) тўплаш ва сарфлашдир. Омонат маълум бир муддатга (одатда узоқ муддатга) қўйилади ва уни тўлдириш имконияти мавжуд бўлади, бу эса ҳамма омонат турларида ҳам мавжуд эмас.
Молиявий актив сифатида омонатнинг афзаллиги нимада?
Муддатли ва жамғарма омонатлар – нафақат тежаш, балки жамғармаларни кўпайтиришнинг ишончли усулидир. Сиз банкка маълум миқдордаги пулни топширасиз, банк эса Сизга маблағлар сақланган муддати учун фоизлар тўлайди.
Масалан, агар йиллик 14% инфляция даражаси ҳолатида маблағларингизни йиллик 18% ставкасида банк омонатига қўйсангиз, Сиз ўз пул маблағларингизни нафақат инфляциядан ҳимоялайсиз, балки 4% даромад оласиз. Яна бир муҳим омил - бу омонатларнинг давлат кафолати остида ҳимояланиши.
Эслаб қолинг! Банкнинг лицензияси чақириб олинган тақдирда, давлат томонидан фуқароларнинг банкка қўйган омонатлари уларнинг ҳажми ва валютасидан қатъий назар тўлиқ ҳажмда қайтариб берилиши кафолатланади.
Омонатлар муддати (муддатлилик) нимани англатади?
Омонат муддати – бу омонатчи ва банк ўртасида тузилган шартномада Сизнинг пул маблағларингизни банкда сақлашнинг белгиланган муддати. Омонат муддати тугагандан сўнг, банк пул маблағларни омонатчига қайтариши шарт.
Муҳим!!! Омонатни муддатидан олдин олганда тўланган фоизлар қайтарилади. Ҳар бир банкда омонатларни муддатидан олдин олиш бўйича ўз шартлари мавжуд ва улар банк ва Сизнинг ўртангизда тузилган шартномада кўрсатилади
Омонат бўйича фоизлар нима дегани?
Бу банк томонидан Сизнинг маблағларингиз ишлатилганлиги учун тўланадиган пул миқдори. Ҳисоб китобларни соддалаштириш учун йиллик фоиз ставкаси тушунчаси қўлланилади, яъни банк йил давомида омонатчининг пулидан фойдаланганлиги учун унга бериши лозим бўлган фойда. Омонатингизнинг миқдори ва ойдаги кунлар сонига қараб ҳисобланадиган фоизлар ўзгаради.
Фоиз ҳисоблашнинг қайси усули фойдалироқ?
Фоиз ставкаларнинг қуйидаги турлари мавжуд:
Оддий фоиз ставкаси (номинал фоиз ставкаси деб ҳам аталади)
Оддий фоизлар – бу омонат миқдорига асосланган фоизлар.
Мисол учун, Сиз 2 йиллик муддатга йиллик 18% ставкасида оддий фоизларда ҳисоблаш шарти билан 1 млн. сўм миқдорда омонат очдингиз:
• Бир йилдан сўнг Сизда 1 180 000 сўм пул бўлади
• Омонат муддати тугаганда жами маблағ 1 360 000 сўмни ташкил этади, яъни фоизлар фақат 1 млн. сўм учун ҳисобланади.
Омонат бўйича фоизлар (даромад) қуйидаги формула асосида ҳисобланади:
(омонат суммаси / 100%) * фоиз ставкаси * омонат муддати (ойлар сони)/12
19
Мураккаб фоиз ставкаси (капитализация)
Фоизларни капитализация қилиш белгиланган даврларда (ойлик, чораклик, йиллик) хисобланган фоизларни омонатнинг асосий суммасига қўшиш демакдир.
Мисол учун, Сиз 2 йиллик муддатга йиллик 18% ставкасида мураккаб фоизларда (йиллик капитализация) ҳисоблаш шарти билан 1 млн. сўм миқдорда омонат очдингиз:
• Иккинчи йил тугаши билан Сиз 1 392 400 сўмни оласиз, чунки иккинчи йилда 18% бошланғич 1 млн. сўм учун эмас, балки 1 180 000 сўмга нисбатан қўлланилади.
Омонат суммаси * (1+омонат бўйича фоиз ставкаси/100%) Омонат муддати (ойлар сони)/12-омонат миқдори
20
Банкнинг расмий веб-сайти ёки мобил иловасидаги Депозит калькуляторидан фойдаланиб, шунингдек банк ходимига мурожат қилиб Сиз омонатнинг миқдори, муддати ва фоизларни ҳисоблаш усулига қараб ундан келадиган тахминий фойдани аниқлашингиз мумкин.
Мухим! Банклар омонат шартномаси муддати тугагунга қадар омонат фоиз ставкасини ва фоизларни ҳисоблаш усулини ўзгартириш ҳуқуқига эга эмас.
Омонатни ким бошқариши мумкин?
Омонат эгаси. Сиз ўз омонатингизни тасарруф этиш ҳуқуқини шартномада кўрсатилган учинчи шахсга беришингиз мумкин. Бундай ишончнома нотариусда расмийлаштирилади.

Последнее обновление:  6 мар 2025 17:08
Вклад - это размещение денежных средств в банк на определенный срок (срочность) под проценты либо без них.
Какие виды вкладов существуют?
В Узбекистане наиболее распространенными видами вкладов являются:
• вклады до востребования. Они не имеют строго оговоренного срока хранения денежных средств и вкладчик в любое время может получить доступ к своим средствам. На практике, процентные ставки по вкладам до востребования ниже, чем у остальных видов вкладов, или вообще отсутствуют.
• 01
• срочные вклады (вклады на определенный срок - 3, 6, 9 месяцев, год и более). В данном случае сумма вклада будет возвращена после истечения срока, указанного в договоре, заключенном между банком и Вами. Начисленные проценты могут быть выплачены как в течение срока вклада (ежемесячно, ежеквартально и т.д.), так и по его истечению.
• сберегательные вклады – особенностью данного вида вклада является накопление и расходование денежных средств на определенную цель (оплата обучения, покупка машины, квартиры и др.). Вклад размещается на определенный срок (обычно длительный) и имеет возможность пополнения, что предусмотрено условиями не всех вкладов.
В чем преимущество вклада как финансового актива?
Срочные и сберегательные вклады - надежный способ не только сохранить, но и приумножить сбережения. Вы передаете некоторую сумму в банк, а банк выплачивает Вам проценты за то время, пока ваши средства хранятся у него.
Например, если разместить средства во вкладе в банке по процентной ставке 18% годовых при годовой инфляции в 14%, то помимо защиты денежных средств от инфляции, Вы получаете доход в 4%. Еще одним немаловажным фактором является государственная гарантия сохранности вкладов.
Что означает срок (срочность) вкладов?
Срочность вклада – это установление в договоре, составленном между вкладчиком и банком, определенного срока хранения ваших денежных средств в банке. После завершения срока вклада банк обязан вернуть денежные средства вкладчику.
Важно!!! Досрочное изъятие вклада предусматривает взимание начисленных процентов. У каждого банка свои условия досрочного изъятия, которые прописываются в договоре между банком и Вами.
Что такое процент по вкладам?
Это сумма денег, которую банк платит Вам за пользование вашими денежными средствами. Для простоты расчётов используется понятие годовых процентных ставок, то есть прибыль, которую банк обязуется выплатить вкладчику после использования его денег в течение года. В зависимости от суммы вашего вклада и количества дней в месяце, начисленные проценты могут варьироваться.
Какой вид процентного начисления выгоднее?
Существуют следующие виды процентных ставок:
Простая процентная ставка (также известная как номинальная)
Простые проценты - это проценты, основанные на сумме вклада.
Например, Вы открыли вклад в размере 1 млн. сум по простой процентной ставке 18% годовых на 2 года:
• через год у Вас будет 1 180 000 сум
• по истечению срока общая сумма составит 1 360 000 сум, то есть проценты начисляются только на 1 млн. сум.
Проценты (прибыль) по вкладу высчитываются по следующей формуле:
(сумма вклада / 100%) * процентная ставка * период вклада (кол-во месяцев)/12
22
Сложная процентная ставка (капитализация)
Капитализация процентов предусматривает присоединение начисленных процентов к основной сумме вклада с определенной периодичностью (ежемесячно, ежеквартально, ежегодно).
Например, Вы открыли вклад на 1 млн. сум на условиях начисления сложных процентов (годовая капитализация) в размере 18% годовых на 2 года:
• через год у Вас будет 1 180 000 сум
• по истечению второго года Вы получите 1 392 400 сум, поскольку 18% будет применяться к 1 180 000 сум, а не к первоначальной сумме 1 млн. сум.
Сумма вклада * (1+ процентная ставка по вкладу/100%) период вклада (кол-во месяцев)/12 - сумма вклада
23
Посчитать примерную прибыль от размещения вклада в зависимости от суммы, срока размещения вклада и способа начисления процентов можно с помощью Депозитного калькулятора, на веб-сайте или в мобильном приложении банка, а также обратившись к банковскому работнику.
Важно! Банки не имеют права менять процентные ставки и способ начисления дохода до момента истечения срока договора вклада.
Кто может распоряжаться вкладом?
Владелец вклада. Вы также можете передать право распоряжаться своим вкладом по доверенности указанным в ней третьим лицам. Такую доверенность оформляют у нотариуса.