Охирги янгиланиш:  2 Апр 2021 16:51
Тасаввур қилинг, сиз банк картаси рақамини теришда адашдингиз ва пул ўтказмоқчи бўлган шахсга эмас, умуман бошқа инсонга пул ўтказдингиз, ёки сизнинг ҳисобингиздан пуллар ечиб олинди, аммо қабул қилувчига улар етиб бормади, ёки мобил алоқа хизматларига пул тўлашда телефон рақамини хато киритдингиз, ёки бўлмаса пул мобил телефон рақамингизга келиб тушмади.
Бундан ташқари, шундай вазият бўлиши мумкинки, сиз савдо терминал орқали тўлов амалга оширдингиз ва картангиздан нотўғри сумма ечилгани маълум бўлди. Бундай ҳолатларда нима қилиш зарур? Банк хизматлари истеъмолчиларида ушбу саволлар кўп учрашини инобатга олган ҳолда, ҳар бир вазиятни алоҳида кўриб чиқамиз:
Мобил алоқа хизматларига пул тўлашда юзага келувчи хатолик
Бунда икки хил ҳолат кузатилиши мумкин:
1. Сиз тўловни амалга оширдингиз, банк картангиздан пул ечиб олинди, аммо мобил телефон ҳисоб рақамингизга пул келиб тушмади. 5-10 дақиқа кутиб туриб, мобил телефон ҳисобингизни қайта текшириб кўришингиз лозим. Агар пуллар мобил телефон ҳисобингизда кўринмаса, сиз тўлов хизматларини етказиб берувчининг ишонч телефон рақамига қўнғироқ қилишингиз мумкин. Улар тўлов ҳақиқатдан амалга оширилганлиги ва керакли ҳисобга тушмаганлигини текшириб кўришади ва пулингизни ёки банк картангизга қайтариб ўтказиб ёки мобил телефон ҳисобингизга тушириб беришади.
2. Иккинчи ҳолат – сиз адашиб пулни нотўғри мобил телефон ҳисоб рақамига ўтказиб юбордингиз. Ушбу вазиятда сиз тўловни қаердан амалга оширган бўлсангиз, ўша ташкилотга мурожаат қилишингиз зарур – мобил алоқа операторларига, агар уларнинг мобил иловалари ёки хизмат кўрсатиш офислари орқали тўлаган бўлсангиз.
Картадан картага пул ўтказишда юзага келиши мумкин бўлган хатолар
Баъзи ҳолларда, мобил иловалар орқали пул ўтказаётганда сизнинг картангиздан пул ечиб олинади, аммо қабул қилувчининг банк картасида кўринмайди. Бунда сиз биринчи навбатда пул ўтказмасини амалга оширган тўлов хизматларини етказиб берувчига мурожаат қилишингиз лозим. Банк ёки тўлов ташкилоти сизнинг операцияларингизни текшириб кўради ва агар пул ўтмай қолган бўлса, носозликларни бартараф этади. Ҳар қандай ҳолатда ҳам хавотирга ва асабийлашишга ўрин йўқ. Пулларингиз йўқолиб қолмайди. Муҳими, тўловни амалга оширганингиз тўғрисида электрон ҳужжат – чекни сақлаб қўйиш (барча мобил иловаларда ҳар бир операция амалга оширилганидан сўнг электрон чекни юклаб олиш имконияти мавжуд).
Агар сиз банк картаси рақамини нотўғри киритган бўлсангиз
Нотўғри киритилган рақам бўйича банк картаси мавжуд бўлмаса, ўтказма автоматик тарзда бекор қилинади.
Бироқ, сиз янглиш тарзда нотаниш картага пул ўтказиб юборган бўлсангиз, қуйидагиларни амалга ошириш лозим:
1. Пул ўтказмасини амалга оширган тўлов хизматларини етказиб берувчи ёки картангизни эмиссия қилган банкка мурожаат қилиб вазиятни тушунтиришингиз зарур (қўнғироқ қилишингиз ёки телеграмм-бот орқали);
2. Пул ўтказмасини бекор қилиш имкони бўлмаса, банкка бориб нотўғри ўтказилган пулларни қайтариш тўғрисида ариза ёзишингиз зарур. Пул ўтказмасини айнан хатолик туфайли амалга оширганингиз бўйича ишончли далиллар келтира олсангиз, банкингиз карта эгаси билан боғланиб нотўғри пул ўтказмаси ҳақида хабардор қилиши мумкин. Аммо, пул ўтказмаси хато амалга оширилганини исботлаш бирмунча қийин, чунки карта эгаси хизмат кўрсатилганлигини ёки сизнинг ундан қарзингиз бўлганлигини айтиши мумкин.
Қандай тўлов операциясини амалга оширишингиздан қатъий назар, маълумотларни эътибор билан киритиш ва қайта текшириш зарур – маблағларни ўтказиш амалиёти тасдиқланишидан аввал экранда банк картаси эгасининг фамилия ва исми кўрсатилади ва бунга албатта алоҳида эътибор қаратишингиз жоиз. Бу сизни анчагина вақт ва куч йўқотишдан асраб қолиши мумкин.
Сизнинг банк картангизга адашиб пул тушса нима қилиш лозим?
Биринчи навбатда, сизнинг ҳисобингизга пуллар ҳақиқатдан нотўғри ўтказилганлигига ишонч ҳосил қилиш зарур. Балки, сизга бу пуллар тўғри ўтказилган: бирор танишингиз қарзини қайтарган ёки иш жойингизда қайта ҳисоб-китоб қилиниб пул маблағлари ўтказилган бўлиши мумкин ва ҳ.к.
Агар сиз банк картангизга пул хатолик туфайли ўтказилганлигига амин бўлсангиз, картангиз эмиссия қилинган банкка мурожаат қилинг. Балки, сизга адашиб пул ўтказган шахс ўз банкига пулни қайтариш бўйича ариза билан мурожаат қилиб улгурган. Агар мурожаат қилмаган бўлса, сизнинг банкингиз, қайси банк ҳисоб рақамидан сизга пул келиб тушган бўлса, ўша банк билан боғланади ёки пул ўтказган шахс сиз билан бир банкнинг мижози бўлса, банк картаси эгаси билан боғланиб, нима мақсадда пул ўтказганлигини аниқлайди. Агар у банк картаси рақамини адашиб хато киритгани ва энди нима қилишини билмаётганини айтса, банк сизнинг ҳисобингиздан пулни қайтариб ўтказиб беради.
Муҳим!!! Агар сизга қўнғироқ қилиб ўзини банк ходими сифатида таништириб сизнинг картангизга хато пул келиб тушганлигини айтишса, пулларни қайтариб ўтказишни ёки картангиз реквизитларини айтишни сўрашса, ишонманг! Банк ходимлари сизга қачон ва қанча миқдорда пул келиб тушганлигини аниқ айта олишади ва фақат сиз тасдиқлаганингиздан сўнг, картангиздан пул ечиб олишади.
Банк ходимлари карта реквизитларини, ПИН-код ва СМС хабарномадаги кодларни ҳечқачон сўрашмайди.
Агар банк картангизга ҳақиқатдан пул келиб тушган бўлса ҳам, кимдир сизга қўнғироқ қилиб сизда ачиниш ҳиссини уйғотиб пулларни банк картасига ўтказиб беришингизни илтимос қилса ҳам (пул қайси банк картасидан юборилган бўлса, ўша картага эмас, бошқа картага), ишонманг – бу фирибгарлар! Дарҳол картангиз эмиссия қилинган банкка мурожаат қилинг ва пулларни юборилган картага қайтариб ўтказилишини талаб қилинг, ҳушёр бўлинг!
Савдо терминали орқали тўлов амалга оширилганда муаммо вужудга келса нима қилиш лозим?
Дейлик, дўконда маҳсулотлар харид қилдингиз, сартарош хизматларидан фойдаландингиз, дўстларингиз билан кино ёки бошқа хордиқ чиқариш масканларига бордингиз, ресторанда оилангиз билан овқатландингиз ва банк картангиз орқали савдо терминалидан пул тўладингиз. Сизга чекни беришганда эса, картангиздан нотўғри сумма ечилганлиги маълум бўлди (масалан, 20 минг сўм ўрнига 200 минг сўм) ёки бир хил сумма икки марта кетма-кет ечилди. Бу ҳолатда нима қилиш керак? – хавотирга тушишга шошилманг.
HUMO тўлов тизимининг банк карталари орқали савдо терминалидан нотўғри пул ечилганда, мазкур тўловни терминал орқали бекор қилиш имконияти ҳам мавжуд, бунда онлайн инкассация амалга оширилмаган бўлиши лозим. Бошқа ҳолларда нотўғри ечилган пул маблағлари банк-эквайер томонидан савдо ва хизмат кўрсатиш субъекти аризаси асосида мижознинг банк картасига қайтарилади.
(!) Бундай муаммоларни олдини олиш учун кассада савдо терминалга ПИН-кодни шахсан ўзингиз киритишни талаб қилишингиз зарур. ПИН-кодни киритиш мобайнида тўлов суммасини яна бир бор текширишингиз ва хатолик бўлса кассир бир зумда тузатиши мумкин.

Что делать, если вы отправили деньги по ошибке или деньги не дошли до получателя?
Представьте, что вы ошибочно перевели деньги на чужую карту или в результате перевода деньги с вашего счета ушли, но не попали на карту получателя, или допустим, при оплате услуг мобильной связи ввели неправильный номер телефона либо деньги не попали на счёт.
Кроме того, бывает так, что вы провели платеж с торгового терминала, а потом заметили, что с карты сняли не ту сумму. Что делать в таких случаях? Так как вопросы касательно таких ситуаций весьма часто возникает у потребителей банковских услуг, разберём каждый случай по-отдельности:
Ошибка при оплате услуг мобильной связи
В данном случае есть два варианта:
1. Вы оплатили, деньги с карты сняты, но на мобильный счёт они не попали. Проблема здесь может быть с платёжной системой или платежным сервисом. Можно подождать 5-10 минут и перепроверить мобильный счёт. Если деньги на мобильном счету не отражаются, нужно позвонить на номер доверия поставщика платежных услуг и объяснить ситуацию. Ответственные лица проверят действительно ли оплата осуществлена, и деньги не попали на нужный счёт, а затем либо вернут деньги обратно на банковскую карту, либо проведут оплату.
2. Второй вариант – вы по ошибке перевели деньги на чужой мобильный счёт. В данном случае необходимо связаться с организацией, через которую вы провели платеж – с мобильным оператором, если оплатили через их мобильные приложения или офисы обслуживания.
Ошибка при переводе средств с карты на карту
Иногда при переводе средств через мобильные приложения деньги с вашего счета снимаются, а на карте получателя не отражаются. В таких случаях, вам следует обратиться в первую очередь к поставщику платежных услуг, через которую вы совершили перевод. Банк или платежная организация проверит ваши операции и, если деньги зависли, смогут решить проблему. В любом случае не стоит беспокоиться и паниковать, деньги не исчезнут. Важно только сохранять электронные документы – чеки, которые подтверждают осуществления перевода (в мобильных приложениях после совершения каждой операции можно сохранить электронный чек).
Что если вы ввели неправильный номер банковской карты?
В случае если банковская карта, по ошибочно указанному номеру не существует, денежный перевод автоматически отклоняется.
Но если вы перевели деньги на банковскую карту незнакомца, по ошибочному номеру, то нужно следовать следующим шагам:
1. Обратитесь в свой банк, либо к поставщику платежных услуг (можно позвонить по телефону или написать в телеграмм-бот), через которого вы провели операцию денежных переводов и объясните ситуацию;
2. Если деньги уже попали на чужой счёт, вам нужно будет прийти в банк и написать заявление о возврате ошибочного платежа. Если вы предоставите убедительные доказательства того, что деньги вы отправили именно по ошибке, банк может связаться с владельцем банковской карты и сообщить об ошибочном переводе. Но доказать ошибочность денежного перевода в данном случае сложно, так как владелец карты может ссылаться на оказание услуги или наличие задолженности с вашей стороны.
Какую бы платежную операцию вы не совершали, нужно очень внимательно вводить реквизиты и перепроверять данные – прежде чем подтвердится перевод средств, на экране отражается фамилия и имя владельца карты, на что обязательно нужно обратить внимание. Это сможет уберечь вас от потери немалого количества времени и сил.
Что делать если вам перевели деньги по ошибке?
В первую очередь, нужно убедиться, что деньги действительно ошибочно переведены на ваш счёт. Возможно, эти деньги ваши по праву: может какой-то знакомый решил вернуть долг, или ваш работодатель сделал перерасчёт и т.п.
Если вы уверены, что деньги на вашу банковскую карту попали ошибочно, обратитесь в банк-эмитент. Возможно тот, кто перевел деньги уже обратился в свой банк с заявлением о возврате ошибочного перевода. Если он не обращался, ваш банк проверит с какого счета были переведены деньги и свяжется с банком, с счета которого были переведены вам деньги либо с владельцем банковской карты, если вы являетесь клиентами одного и того же банка и спросит с какой целью был осуществлён перевод. Если он скажет, что по ошибке перевёл деньги и не знает теперь что делать, то банк без проблем проведет обратный платеж с вашего счета.
Важно!!! Если вам позвонят, представятся как сотрудники банка и скажут, что на вашу банковскую карту были ошибочно зачислены деньги, попросят обратно провести перевод или назвать реквизиты банковской карты, не верьте! Сотрудники банка точно могут сказать, когда и в какую сумму был осуществлён перевод, и только если вы подтвердите, снимут деньги с вашего счета.
Сотрудники банка не спрашивают реквизиты банковской карты, ПИН-код и код от СМС-уведомлений.
Даже если деньги отражаются на вашей банковской карте, если кто-то позвонит и вызывая жалость попросит скинуть деньги на карту (не на ту, с которой деньги зачислились, а на ту, которую он назовёт), не верьте – это мошенники! Сразу обратитесь в банк-эмитент с требованием отменить перевод и вернуть деньги на счет отправителя, будьте бдительны!
Что делать если при оплате через торговые терминалы, возникли проблемы?
Предположим, что вы совершили покупку в магазине, пользовались услугами парикмахера, ходили с друзьями в кино или в клуб, поужинали с семьей в ресторане и оплатили банковской картой через торговый терминал, а когда вам выдали чек, вы заметили, что с вашей банковской карты сняли неправильную сумму (например, вместо 20 тысяч сумов, сняли 200 тысяч сумов) или одна и та же сумма снялась два раза подряд. Что делать в такой ситуации? – не спешите паниковать и беспокоиться.
Если Вы оплатили банковской картой через торговый терминал платежной системы HUMO, то имеется возможность аннулирования платежа через торговые терминал до проведения онлайн инкассации (сверки итогов). В другом случае денежные средства могут возвращены банком-эквайером на основании заявления субъектов торговли и обслуживания.
(!) Чтобы избежать таких проблем, необходимо требовать в кассе, чтобы вы сами лично ввели ПИН-код в терминале. При вводе ПИН-кода можете перепроверить сумму оплаты и при наличии ошибок кассир сразу исправит.