Банкоматнинг банк картасини ушлаб қолишининг асосий сабаблари:
• операция тугаганидан кейин банк картасини банкоматнинг карта ридеридан 10-20 сония ичида қайтариб олинмамлик;
• банкоматнинг носоз ҳолатда бўлиши.
Муҳим! Банкомат картани қайтармаганда одатда керакли маълумотларни ўз ичига олган чекни чиқаради. Уни ташлаб юборманг, ушбу чек банк картангизни қайтариб олиш учун банкка мурожаат қилганда фойдали бўлиши мумкин.
Агар банкомат сизга бундай чек бермаган бўлса, қайғуришга ҳожат йўқ, чексиз ҳам банк картангизни қайтариб олишингиз мумкин.
Бундай ҳолатларда амалга ошириш зарур бўлган ҳаракатлар кетма-кетлиги:
1. Амалиётни бекор қилишга ҳаракат қилинг:
2. "Бекор қилиш" тугмасини босинг, бир неча дақиқа кутиб туринг - бу вақт давомида "техник носозлик" автоматик равишда бартараф этилиши мумкин. Агар банкомат банк картангизни қайтармаса, банкоматнинг жойлашувига (банк ичида ёки алоҳида АТМ пунктида) қараб банк ходимига мурожаат қилинг.
3. Банкоматга хизмат кўрсатувчи банкка қўнғироқ қилинг:
4. Банкоматнинг ўзида банк номи ва банк картангизни қайтариб олишингиз учун нималар қилишингиз зарурлигини тушинтириш учун алоқа рақами ҳақида маълумотлар мавжуд. Банкомат банк биносида жойлашган бўлса, ходимларга мурожаат қилинг.
Банк картасининг қайтарилмаслиги ҳақида телефон орқали хабар беринг, банк картаси маълумотларини айтинг, зарур ҳолларда саволларга жавоб беринг. Банк ходими сизга банк картасини қайтариш учун қаерга ва қандай ҳужжатлар билан мурожаат қилишингиз кераклигини айтади.
Муҳим! Сиз банкоматни уриш ёки уни очишга ҳаракат қилиб, муаммони ҳал қилишга уринманг. Агар бундай ҳаракатлар билан банкоматга зарар етказсангиз, банк зарарни қоплашни талаб қилади.
Хизмат кўрсатувчи банк вазиятни ўрганиб чиқиб, ҳолат бўйича тушинтириш олиб боради, банк картасини бир кун ичида қайтариб беради, ёки банк картасига зарар етган/муддати тугаган тақдирда, олдинги карта ўрнига янги картани чиқаради.

• банковская карта просрочена (закончился срок действия) или заблокирована;
Важно! При задержании карты в большинстве случаев банкоматы выдают чек, в котором указана необходимая информация. Не выбрасывайте его, он может пригодится при оформлении заявления на возврат.
Если же банкомат не выдал вам такой чек, ничего страшного - отсутствие чека не является причиной для отказа в возврате карты.
Порядок действий в данных случаях:
1. Попробуйте отменить операцию:
2. Нажмите кнопку «Отмена», подождите несколько минут - за это время устройство может «восстановить технические неполадки». Если банкомат не вернул карту, действуйте в зависимости от того, где находится банкомат.
3. Позвоните в банк, обслуживающий банкомат:
4. На самом устройстве есть информация касательно названия банка и контактный телефон, по которому вам объяснят, что делать дальше. Если банкомат находится в здании банка, обратитесь к сотрудникам.
40
Сообщите по телефону о невозврате банковской карты, назовите данные карты, а также при необходимости ответьте на вопросы. Сотрудник банка расскажет вам, куда и с какими документами вам нужно обратиться для возврата банковской карты.
Важно! Не нужно бить по банкомату или пытаться его вскрыть - так решить проблему не получится. Кроме того, если повредить устройство, банк потребует возместить ущерб.
Обслуживающий банк, изучив ситуацию, сообщит Вам о причинах, вернет банковскую карту в течении одного дня или в случае повреждений/истечений срока карты осуществит эмиссию новой карты взамен на предыдущую, у которой истек срок.