Охирги янгиланиш:  27 Янв 2023 14:09
Молиявий режа тузиш. Саёҳат, ўйин - кулги ёки кундалик газланган ичимликларга қилинадиган кутилмаган харажатларни олдини олиш учун уларни режалаштирган яхши. Сиз бир ой ёки бутун бир йил учун режа тузишингиз мумкин.
Масалан, биринчи навбатда тахминий даромадларингизни ёзинг ва камида унинг 10 фоизини жамғарма учун ажратинг. Қолган суммадан мажбурий харажатларни (кредит учун тўловлар (агар мавжуд бўлса), коммунал тўловлар, озиқ-овқат, транспорт, маиший харидлар учун тахминий харажатлар) чегириб ташланг. Қолган пуллар молиявий мақсадлар учун жамғармалар ўртасида тақсимланиши мумкин. Шунингдек, ўйин-кулги учун сарфланадиган харажатларни ҳам унутманг.
Харажатларингизни бутун йил давомида ёзиб юришга ҳаракат қилинг ёки ҳеч бўлмаганда уларни мобил банк иловасида кузатиб боринг. Агар сиз бирон бир соҳада режалаштирганингиздан кўпроқ харажат қилаётганингизни кўрсангиз, унда харажатларни камайтиришингиз ёки молиявий режангизни ўзгартиришингиз мумкин.
Молиявий челленджни бошлаш. Йилнинг биринчи ойи молиявий мақсадларни белгилаш ва пул жамғаришни бошлаш учун ажойиб вақт. Қуйида пул жамғариш техникаси бўйича баъзи фикрлар билан бўлишамиз:
• ҳафтасига 100 000 сўмдан пул тежашни бошланг ва ҳар сафар бу миқдорга 50 000 сўм қўшинг: биринчи ҳафта – 50 000 сўм, иккинчиси – 100 000 сўм; учинчиси – 150 000 сўм ва ҳоказо;
• картангизга тушган ҳар бир сумманинг 10 фоизини жамғарма учун ажратинг. Бу ўзингиз учун деярли сезилмайдиган тарзда пул жамғаришнинг классик усулидир;
• молиявий ёстиқни шакллантиришни бошланг - кутилмаган вазиятлар учун доимо захирангиз борлигини билиш жуда ёқимли ҳис;
• одатларни бузганингиз учун ўзингизга жарима суммаси тўланг. Масалан, чекишни ёки ширинликлар истеъмол қилишни ташлашга аҳд қилгансиз.
Ҳар сафар аҳдингизни бузганингизда онлайн депозит учун 30 000 сўм ажратинг. Натижада, ёки ёмон одат билан курашасиз, ёки онлайн депозитда маълум бир миқдорда пул жамғариб қўясиз.
Ички туризмни режалаштириш. «Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил!» дастури доирасида Республика ҳудудлари бўйлаб ички саёҳатларни амалга оширган Ўзбекистон Республикаси фуқароларига харажатларининг бир қисми қайтариб берилиши кўзда тутилган [1].
Кэшбек олиш учун қуйидагиларни амалга ошириш керак:
• Soliq.uz мобил иловасини юклаб оласиз;
• мобил илова хизматидан фойдаланиш учун FaceID орқали шахсингизни тизимда тасдиқлайсиз;
• саёҳат йўналишини ва бошланиш санасини танлайсиз;
• кешбекларни йиғиш учун фискал чекларни сканерлаш орқали авиа, темир йўл ёки автобус билетларини иловага киритасиз;
• мароқли саёҳатдан сўнг "Саёҳатни тугатиш" тугмасини босасиз ва йиғилган кешбек суммаларини шахсий маҳаллий банк пластик картасига ўтказасиз.
Бу қандай ишлайди?
Кешбек тизими Давлат солиқ қўмитасининг махсус мобил иловаси (Soliq.uz) билан интеграция қилинган бўлиб, харажатлар ҳаққонийлиги мобил илова ёрдамида текширилиб, харид чекининг штрих кодини (QR-код) ҳамда маҳаллий туристларнинг доимий яшаш жойларини кўрсатиш орқали саёҳатлар рўйхатдан ўтказилади.
Агар сайёҳ самолёт, поезд ёки автобусдан фойдаланса, маданий ташкилотлар ва меҳмонхоналарга ташриф буюрса, саёҳат харажатлари бутун саёҳат давомида қопланади.
Саёҳат харажатларини қайтариш ҳар бир туристга қуйидаги миқдорларда амалга оширилади:
• авиақатнов орқали бориб-келиш чиптаси нархининг 15 фоизи, лекин 150 минг сўмдан ошмаган миқдорда;
• темир йўл ёки автобусда бориб-келиш чиптаси нархининг 15 фоизи, лекин 80 минг сўмдан ошмаган миқдорда;
• тунаб қолиш харажатининг 15 фоизи, лекин 80 минг сўмдан ошмаган миқдорда;
• театр, музей, цирк ва бадиий галереяларга ҳар бир ташриф чиптаси нархининг 50 фоизи, лекин 20 минг сўмдан ошмаган миқдорда.
Февраль
8 мартга тайёргарлик. Март ойининг биринчи ҳафтаси иш ҳафтаси бўлиб, ундан сўнг Халқаро хотин-қизлар куни нишонланади. Навбатда турмасликни олдини олиш мақсадида аёллар учун совғаларни олдиндан режалаштириб, сотиб олиш яхшироқдир.
Март
Бутунжаҳон истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш куни. Ҳар йили 15 мартда бутун дунёда Бутунжаҳон истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш куни нишонланади. Истеъмолчилар ҳуқуқлари, уларнинг моҳияти, тартибга солиниши ва ҳимоя қилиш усуллари ҳақидаги билимлар молиявий таълимнинг ажралмас қисмидир. Шундай экан, ҳар доим банк хизматларидан фойдаланишдан олдин шартномани ўқишни унутманг.
Умумжаҳон пул ҳафталиги (Global Money Week)
Марказий Банк, тижорат банклари, умумтаълим ва олий таълим муассасалари томонидан тўртинчи маротаба ўтказиладиган халқаро таълим кампанияси. Ҳафтанинг шиори "Ўрганинг. Жамғаринг. Ишлаб топинг."
Ҳафта давомида турли танловлар, олимпиадалар, молиявий саводхонлик чемпионатлари, очиқ дарслар, викториналар, вебинарлар, онлайн тренинглар ва бошқа кўплаб тадбирлар ўтказилади. Сиз ва дўстларингиз қимматбаҳо совғалар ютиб олиш имкониятига эга бўлишни истасангиз, ижтимоий тармоқлардаги @finlituzb саҳифаларининг эълон ва янгиликларини кузатиб боринг.
Апрель
Тараққиёт ва тинчлик учун халқаро спорт куни
Сиз ҳали ҳам спорт билан мунтазам шуғулланишни бошламаган бўлсангиз, ушбу кун спорт
билан шуғулланишни бошлаш учун яхши сабаб бўла олади. Мунтазам жисмоний фаоллик стрессни камайтиради, кайфиятни яхшилайди ва одамнинг меҳнат самарадорлигини оширади. Социологлар томонидан ўтказилган тадқиқотга кўра, мунтазам равишда спорт билан шуғулланадиган одам қийин ҳаётий вазиятларга 2-3 баравар яхшироқ дош беради, шахсий ривожланишида 15-20% фаолроқ, юқори ижодий фаолликка эга, мулоқотга яхши киришади, ўзига кўпроқ ишонади, яхши натижаларга эришишга интилади.
Жаҳон соғлиқни сақлаш куни
Саломатлик ҳам худди кўчмас мулк, депозит ёки қимматли қоғозлар каби активдир. Агар сиз унга тўғри ғамхўрлик қилсангиз, яхши даромад оласиз: мустаҳкам соғлиқ, самарадорликни ошириш, кўп йиллик фаол ва бахтли ҳаёт. Бунинг учун эса сизга қуйидагиларни тавсия этамиз:
• ёмон одатлардан халос бўлинг (чекиш, спиртли ичимликлар истеъмол қилиш) ;
• йилига бир марта умумий текширувдан ўтинг: терапевт, қондаги глюкоза ва холестерин тестлари, кўкрак қафаси рентгенограммаси;
• тишларингизни ўз вақтида тиш шифокорига текширтиринг ва даволатинг;
• мавсумий касалликларга қарши эмланинг.
Ушбу тавсияларга амал қилсангиз, нисбатан кам миқдорда маблағ сарфлаб, сезиларли даражада хавфларни камайтира оласиз ҳамда бюджетингизни режалаштирилмаган харажатлардан сақлаб қоласиз.
Солиқларни тўлаш. Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексининг 423-моддасига мувофиқ жисмоний шахслар мол-мулк солиғини 15-апрел ва 15-октябргача тенг улушларда тўлашлари шарт. 15-апрелга қадар жисмоний шахслар мол-мулк солиғи ва ер солиғини тўлашлари керак. Кечиктирилган тўлов учун жарималар шахсий ёки оилавий бюджетга таъсир қилиши мумкин.
Солиқ мобил иловаси, "My.soliq.uz" веб-сайтидаги шахсий кабинет, мобил банк иловалари ёки банк филиалларига ташриф буюрган ҳолда квитанция реквизитлари ёрдамида мол-мулк солиғининг умумий миқдорини билиб олишингиз мумкин.
Май
Таътилни режалаштириш. Саёҳатлар, катта харидлар ва кунлик музқаймоқ истеъмоли каби нарсалар учун юзага келадиган ёзги харажатларни олдини олиш учун уларни олдиндан режалаштириш фойдалироқдир. Сиз бир вақтнинг ўзида бир ой ёки бутун ёз учун режа тузишингиз мумкин.
Масалан, аввал тахминий даромадларингизни ёзинг ва дарҳол унинг камида 10 фоизини молиявий захира учун ажратинг. Қолган суммадан мажбурий харажатларни (кредитлар, коммунал тўловлар, озиқ-овқат, транспорт, маиший харидлар учун тахминий харажатлар) олиб ташланг. Қолган пуллар молиявий мақсадлар учун жамғармалар ва пассив даромад манбалари (масалан, банк депозити) ўртасида тақсимланиши мумкин ва, албатта, ўйин-кулги учун сарфланадиган харажатларни ҳам унутманг.
Ёз давомида харажатларингизни ёзиб олишга ҳаракат қилинг ёки ҳеч бўлмаганда уларни банк иловасида кузатиб боринг.
Июнь
Қиш мавсумига тайёргарлик. Ёз - мева-сабзавотлар ғарқ пишадиган мавсум. Агар сизнинг оилангиз қиш учун захира озиқ-овқат маҳсулотлари тайёрласа, ушбу харажатлар учун бюджетингиздан алоҳида банд ажратинг ва оқилона режалаштиринг.
Солиқ имтиёзига эга бўлиш учун ҳужжатларни топширинг. Агар сиз ўзингиз, фарзандларингиз ёки 26 ёшга тўлмаган турмуш ўртоғингиз учун иш ҳақи ёки бошқа даромадлар ҳисобига Ўзбекистоннинг касб-ҳунар ва олий таълим ташкилотларида таълим олиши учун пул тўлаган ёки тўлаётган бўлсангиз, бу даромадларга солиқ солинмайди. Имтиёз таълим кредити ва унинг фоизлари учун сарфланган даромадларга ҳам қўлланилади.
Агар олдинги йилларда иш билан банд бўлганингизда, сиз шартномани ўзингиз тўлаган бўлсангиз (нақд пул ёки банк картаси орқали), сиз солиқ органига жами йиллик даромад декларацияси ва керакли ҳужжатларни тақдим этиш орқали тўланган даромад солиғини қайтаришингиз мумкин.
Июль
Ярим йил якунларини сарҳисоб қилиш. 2023-йилнинг тўлиқ ярми ўтди ва йил якунига қадар яна шунча муддат қолди. Ушбу ойда молиявий натижаларни сарҳисоб қилинг: қанча пул топдингиз, нималарга сарфладингиз, қандай харажатлардан воз кечишингиз мумкин эди, кредит учун яна қанча тўлаш керак, молиявий мақсадларингизга эришишнинг қайси босқичидасиз?
Буларнинг барчаси тўғри молиявий режалаштириш учун муҳимдир. Ҳисоб-китобни тўғри юритиш ва бюджет назорати молиявий фаровонликка олиб келади.
Август
Болаларни мактабга тайёрлаш мавсумининг бошланиши. Ёзнинг охирига қадар оз муддат қолди ва дўконларда мактаб бозори аллақачон давом этмоқда. Товарларнинг кенг ассортименти бўлмаса-да, сиз навбатларсиз, шошилмасдан тўғри нарсаларни сотиб олишингиз, шунингдек, болаларга ҳамма нарсани охирги дақиқага қолдирмайдиган инсон сифатида фойдали намуна бўлишингиз мумкин.
Байрам кунларида сафар режалаштириш. Сентябр ойида биз уч кунлик - 1 сентябрдан 3 сентябргача дам олиш кунларини кутмоқдамиз. Бу Республика ёдгорликлари ва қадимий шаҳарлари тарихини ўрганиш учун ажойиб сабаб. Уларга олдиндан тайёргарлик кўриш керак: чипталар сотиб олиш, меҳмонхонани олдиндан банд қилиш ёки ташриф буюрмоқчи бўлган дўстлар ва қариндошлар билан олдиндан келишиб олиш мақсадга мувофиқдир.
Октябрь
Бутунжаҳон жамғарма куни. Жамғарма ва жамғарма кўникмаларини шакллантиришга қаратилган иккинчи халқаро таълим кампанияси. Ушбу кун доирасида Марказий банк бир қанча ташкилотлар билан биргаликда бутун Ўзбекистон бўйлаб маърифий тадбирлар ўтказади. Эълонлар ва янгиликлар Finlit.uz веб-сайти ҳамда @finlituzb ижтимоий тармоқ саҳифаларида жойлаштирилади.
Солиқларни тўлаш. Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексининг 423-моддасига мувофиқ жисмоний шахслар мол-мулк солиғини 15-апрел ва 15-октябргача тенг улушларда тўлашлари шарт. 15-октябрга қадар жисмоний шахслар мол-мулк солиғи ва ер солиғини тўлашлари керак. Кечиктирилган тўлов учун жарималар шахсий ёки оилавий бюджетга салбий таъсир кўрсатиши мумкин.
Декабрь
Янги йил учун совғалар рўйхатини тузиш. Декабрнинг биринчи дам олиш кунлари кимга ва қандай миқдорда совғалар беришни аниқлаб олиш учун қулай бир фурсат. Сиз уларни онлайн-дўконда олдиндан буюртма қилишингиз ёки оддий савдо марказида шошилмасдан ва ҳеч қандай навбатларсиз сотиб олишингиз мумкин. Шу билан бирга, албатта, янги йил атмосферасидан ҳам завқланинг.
Келгуси йил учун молиявий мақсадларни белгилаш. Режалар тузинг, ўзингизга ваъда беринг ҳамда олдигизга аниқ мақсадлар қўйинг. Буларнинг барчаси келгуси йилда молиявий билимларингизни яхшиланишига, пул жамғаришни оширишга ва харажатларни камайтиришга ёрдам беради. Қуйида сиз билан келгуси йил учун қўйиладиган баъзи мақсадларни бўлишамиз:
• кимда ҳали мавжуд бўлмаса хавфсизлик ёстиғини шакллантириш – ишдан бўшатилиш ёки касаллик ҳолатлари учун камида 6-12 ойлик иш ҳақи;
• катта мақсад қўйиш (масалан, машина сотиб олиш) ва январ ойидан бошлаб мақсадга эришиш учун пул жамғариш;
• кутилмаган харажатлардан воз кечиш (масалан, уйдан ташқарида овқатланиш, керак бўлмаган кийим-кечаклар хариди);
• ёмон одатдан воз кечиш ҳамда тежалган пулга фойдали ва керакли нарса сотиб олиш;
• молиявий режани юритиш ва харажатларни ҳисоблашни бошлаш.
Йилнинг молиявий натижаларини сарҳисоб қилиш. Молиявий режани очинг ва унда нималар амалга ошган, нималар ўхшамаганлигини таҳлил қилинг. Мобил банк иловаси орқали харажатларни кўриб чиқинг ва уларни қандай камайтириш мумкинлиги ҳақида ўйлаб кўринг. Молиявий муваффақиятингиз учун ўзингизни мақтанг – уларни ҳар доим топишингиз мумкин. Инвестиция ва депозитлар ёрдамида қанча пул тўплаганингизни ва ишлаганингизни ҳисобланг. Кўпроқ пул топиш имкониятлари бўлган ёки бўлмаганлиги ҳақида ўйлаб кўринг. Ва, албатта, келгуси йил учун молиявий режа кузатувларини амалга оширинг.
Календаримга яна нималарни қўшишим мумкин?
Кредит ва коммунал хизматлар бўйича тўловлар
Кредитлар бўйича тўлов куни келганда пулсиз қолмаслик учун харажатларни ҳисоблаш муҳимдир. Икки ёки учта захира ҳисобига эга бўлиш ва уни фақат ўта зарур ҳолларда ишлатиш тавсия этилади.
Шунингдек, коммунал тўловларни ўз вақтида тўлаш кераклигини унутманг. Агар сиз коммунал хизматларни ўз вақтида тўламасангиз, қарзни тўламагунингизча ундан фойдалана олмайсиз. Масалан, ҳозирги вақтда замонавий табиий газ ҳисоблагичларидан фойдаланиляпти. Бу каби ҳисоблагичлар шахсий ҳисобингиздаги пул миқдори тугаши билан автоматик равишда блокланади. Тасаввур қилинг-а, агар бундай вазият қишда содир бўлса, нималар юз беради? Уйингиз совиб кетади, иссиқ сув бўлмайди (агар унинг мавжудлиги газ қозонининг ишлашига боғлиқ бўлса), натижада оила аъзоларидан бири касал бўлиб қолиши мумкин. Бу соғлиғингизга жисмоний зарар етказиши билан бирга, оилангиз бюджетига ҳам молиявий зарар келтиради.
Дўстлар ва яқинларнинг туғилган кунлари
Ва сиз учун муҳим бўлган бошқа байрамлар. Совғалар харидини олдиндан режалаштириш яхшироқдир. Агар сизнинг молиявий режангиз бўлса, унда бу каби харажатларни унга киритишни унутманг.

Последнее обновление:  27 янв 2023 14:18
Составление финансового плана. Чтобы избежать спонтанных расходов – на поездки, развлечения, да и просто ежедневные бутылки газированных напитков, - лучше распланировать траты. Составить план можно на один месяц или сразу на весь год.
Например, сначала запишите предполагаемые доходы, из них сразу отложите хотя бы 10% на сбережения. Из оставшейся суммы вычтите обязательные траты: платежи по обязательствам (если имеется задолженность или кредит), коммунальные платежи, примерные расходы на еду, транспорт, бытовые покупки. Остальные деньги можно распределить между накоплениями
на финансовые цели, не забудьте про траты на развлечения и маленькие радости.
Постарайтесь весь год записывать свои траты или хотя бы отслеживать их в банковском мобильном приложении. Если увидите перерасчёт в какой-то из категорий – вы сможете сократить траты в ней или скорректировать Ваш финансовый план.
Старт финансового челленджа. Первый месяц года – отличное время, чтобы установить финансовые цели и начать копить деньги. Вот несколько идей по техникам сбережений:
• начните откладывать деньги со 100 000 сум в неделю и каждый раз прибавлять к этой сумме 50 000 сум: первая неделя – 50 000 сум, вторая – 100 000 сум; третья – 150 000 сум и так далее;
• откладывайте с каждого поступления на карту по 10%. Классический способ почти незаметно для себя накопить неплохую сумму;
• начните формировать финансовую подушку – приятно знать, что у тебя всегда есть резерв на непредвидимые ситуации. с
• платите самому себе за нарушение привычек. Например, бросить курить или есть сладости – за каждый срыв откладывать по 30 000 сум
на онлайн-депозит. Либо удастся расправиться с вредной привычкой, либо на онлайн-депозите окажется приятная сумма.
Планирование внутреннего туризма. По программе «Путешествуй по Узбекистану!» гражданам Республики Узбекистан, совершившим внутренние поездки по территории страны, возмещается часть расходов.[1]
Как получить кэшбек? Следуйте инструкции:
• установите мобильное приложение Soliq.uz;
• подтвердите свою личность в системе через FaceID;
• выберите маршрут путешествия и дату начала поездки;
• введите данные авиа-, железнодорожных или автобусных билетов в приложение, сканируя фискальные чеки;
• после поездки нажмите кнопку «Завершить поездку» и переведите накопленную сумму кэшбэка на персональную банковскую карту.
Как это работает? Система кешбэк интегрирована со специальным мобильным приложением Государственного налогового комитета. С помощью мобильного приложения проверяется достоверность расходов, регистрируются туры с указанием матричного штрих-кода (QR-кода) чека, а также места постоянного проживания местных туристов.
Возмещение расходов на путешествие производится на протяжении всего путешествия, если турист пользуется самолётом, поездом или автобусом, посещает организации культуры и гостиницы.
Возмещение расходов на путешествие производится каждому туристу в следующих суммах:
• 15% от стоимости авиабилета, но не более 150 тысяч сумов;
• 15% от стоимости проездного билета по железной дороге или на автобусе, но не более 80 тысяч сумов;
• 15% от стоимости ночлега в месте размещения, но не более 80 тысяч сумов;
• 50% от стоимости каждого билета в театр, музей, цирк и художественную галерею, но не более 20 тысяч сумов.
Февраль
Подготовка к 8 Марта. Первая неделя марта будет рабочей, а после неё Международный женский день. Чтобы не стоять в очередях, лучше распланировать и купить подарки прекрасным женщинам заранее.
Март
Всемирный день защиты прав потребителей. Ежегодно 15 марта по всему миру отмечается Всемирный день защиты прав потребителей. Знание о правах потребителей, их сущности, регулировании и способах защиты это обязательная часть финансового образования. Всегда читайте договор по банковским услугам.
Всемирная неделя денег (Global Money Week)
Международная образовательная кампания, которая проводится Центральным банком, коммерческими банками, общеобразовательными и высшими учебными заведениями в 4 раз. Девиз Недели «Учись.Сберегай.Зарабатывай».
В рамках Недели будут проводиться различные конкурсы, олимпиады, чемпионаты по финансовой грамотности, открытые уроки, викторины, вебинары, онлайн-тренинги и др. У Вас и у Ваших знакомых есть шансы выиграть ценные призы. Следите за анонсами и новостями страниц @finlituzb в социальных сетях.
Апрель
Международный день спорта на благо развития и мира
Хороший повод начать заниматься спортом для тех, кто этого всё ещё не сделал. Регулярные физические нагрузки снимают стресс, улучшают настроение и повышают работоспособность человека. Согласно исследованию социологов, человек, систематически занимающийся спортом, в 2-3 раза легче переносит сложные жизненные ситуации, на 15-20 % более инициативен в личном развитии, у него выше творческая активность, общительность, он больше уверен в себе, стремится добиться лучших результатов.
Всемирный день здоровья
Здоровье – такой же актив, как недвижимость, депозит или ценные бумаги. Если грамотно о нем позаботиться, получите хорошую доходность: отличное самочувствие, повышенную работоспособность, долгие годы активной и счастливой жизни.
• избавьтесь от вредных привычек (курение, алкоголь);
• проходите общий осмотр раз в год: терапевт, анализы на уровень глюкозы и холестерина в крови, рентген грудной клетки;
• проверяйте и своевременно лечитесь у стоматолога;
• делайте прививки от сезонных заболеваний.
Потратив сравнительно небольшую сумму, вы значительно снижаете риски и бережете бюджет от незапланированных расходов.
Оплата налогов. В соответствии со статьей 423 Налогового Кодекса РУз физические лица должны уплатить налог на имущество равными долями до 15 апреля и 15 октября. До 15 апреля физическим лицам необходимо уплатить налог на имущество и земельный налог. Просрочки, штрафы за несвоевременную уплату могут повлиять на личный или семейный бюджет.
Вы можете узнать общую сумму налога на имущество с помощью мобильного приложения “Soliq”, через личный кабинет на сайте “My.soliq.uz”, а также с помощью мобильных банковских приложений, приложений платежных организаций или лично в банковском отделении по реквизитам, указанных в квитанции.
Май
Планирование отпуска. Чтобы избежать спонтанных летних расходов – на поездки, крупные покупки, да и просто ежедневные порции мороженого, - лучше распланировать траты. Составить план можно на один месяц или сразу на всё лето.
Например, сначала запишите предполагаемые доходы, из них сразу отложите хотя бы 10% на финансовый резерв. Из оставшейся суммы вычтите обязательные траты: кредиты, коммунальные платежи, примерные расходы на еду, транспорт, бытовые покупки. Остальные деньги можно распределить между накоплениями на финансовые цели и пассивные источники дохода (например, банковский вклад), не забудьте про траты на развлечения и маленькие радости.
Постарайтесь всё будущее лето записывать свои траты или хотя бы отслеживать их в банковском приложении.
Июнь
Подготовка запасов. Лето – разгар сезона овощей и фруктов. Если в вашей семье готовят заготовки на зиму, самое время предусмотреть в бюджете отдельную статью на данные расходы и распланировать места их бюджетного закупа.
Подайте документы на получение налоговой льготы. Если Вы оплачивали или оплачиваете обучение в профессиональных и высших образовательных организациях Узбекистана за себя или своих детей либо супруга/супругу в возрасте до 26 лет за счет заработной платы или других своих доходов, то эти его доходы не облагаются налогом. Льгота применяется и в случае, если доходы направляются на погашение образовательного кредита, включая проценты.[2]
Если в предыдущие годы вы, будучи трудоустроенным, оплачивали контракт самостоятельно (наличными или банковской картой), то вернуть уплаченный налог на доходы можно, если в налоговый орган по месту постоянного жительства подать декларацию о совокупном годовом доходе и необходимые документы.
Июль
Подведение итогов полугодия. Пройдет ровно половина 2023 года – и ещё столько же осталось. Время подвести финансовые итоги: сколько денег заработали, на что потратили, от каких расходов могли бы отказаться, сколько ещё платить за кредит, на каком этапе достижение финансовых целей?
Всё это важно для правильного финансового планирования – ведь ведение учета и контроль бюджета ведет к финансовому благополучию.
Август
Начало подготовки детей к школе. До конца лета осталось немного, и в магазинах уже идут школьные распродажи. Пока там нет очередей и большой выбор размеров и разного товара, можно без спешки купить нужные вещи, а также показать детям полезный пример, как не откладывать всё на последний момент.
Планирование поездки на праздники. В сентябре нас ждут три выходных – с 1 по 3 сентября. Отличный повод изучить историю памятников и древних городов республики. К ним лучше подготовиться заранее: купить билеты, забронировать гостиницу или договориться с друзьями и родственниками, к которым соберётесь в гости.
Октябрь
Всемирный день сбережений. Вторая международная образовательная кампания, направленная на формирование навыков сбережений и экономии. В рамках нее Центральный банк с заинтересованными организациями также проводит образовательные мероприятия по всему Узбекистану. Анонсы и новости размещаются на сайте Finlit.uz и страницах @finlituzb в социальных сетях.
Оплата налогов. В соответствии со статьей 423 Налогового Кодекса РУз физические лица должны уплатить налог на имущество равными долями до 15 апреля и 15 октября. До 15 октября физическим лицам необходимо уплатить налог на имущество и земельный налог. Просрочки, штрафы за несвоевременную уплату могут повлиять на личный или семейный бюджет.
Декабрь
Составление списка подарков на Новый год. В первые выходные удобно решить, кому и на какую сумму стоит дарить подарки. Их заранее можно заказать в интернет-магазине или купить в обычном торговом центре – без суеты, спешки и очередей. И заодно насладиться новогодней атмосферой.
Постановка финансовых целей на следующий год. Придумать планы, дать себе обещания или даже бросить себе вызов – всё это добавит в следующем году финансовой осознанности, поможет увеличить накопления и снизить траты. Вот несколько идей:
• сформировать подушку безопасности тем, у кого её ещё нет – не меньше 6-12 месячных зарплат на случай увольнения или болезни;
• придумать большую цель – например, покупка машины – и начать откладывать на неё с января;
• отказаться от спонтанных трат: на обеды вне дома, ненужную одежду и так далее;
• бросить вредную привычку и на сэкономленные деньги купить себе что-то приятное;
• начать вести финансовый план и считать расходы.
Подведение финансовых итогов года. Открыть финансовый план, если начали его вести, и разобраться, что получилось, что нет – и почему. Посмотреть расходы в интернет-банке и проанализировать, как можно было бы их сократить. Обязательно похвалить себя за финансовые успехи – их всегда можно найти. Посчитать, сколько денег накопили и заработали с помощью инвестиций, вкладов. Подумать, можно ли было заработать больше. И внести свои наблюдения в финансовый план на следующий год.
Что ещё добавить в свой календарь?
Платежи по кредитам и коммунальным услугам
Важно рассчитывать свои траты так, чтобы не оставаться без денег в день платежа по кредитам. Надёжнее иметь запасной счёт с суммой двух-трёх платежей и «вскрывать» его только в случае крайней необходимости.
Также не стоит забывать об своевременной оплате платежей по коммунальным услугам. Если Вы вовремя не оплачиваете коммунальные услуги, Вы не сможете им воспользоваться до тех пор, пока не погасите задолженность. Например, в настоящее время функционируют современные счетчики природного газа, которые автоматически блокируются, когда на Вашем личном счете заканчивается сумма денег. Представьте, что если такая ситуация произойдет зимой, в комнатах будет холодно, не будет горячей воды (если ее наличие зависит от функционирования газового котла), в результате кто-то из членов семьи может заболеть. Это может нанести физический ущерб здоровью и финансовый ущерб бюджету Вашей семьи.
Дни рождения друзей и близких
И другие праздники, которые для вас важны. Траты и покупку подарков лучше планировать заранее. Если у вас есть финансовый план, то внесите эти расходы в него.