Охирги янгиланиш:  25 Мар 2024 11:31
Қарз юки кўрсаткичи – қарз олувчининг кредит ва/ёки микроқарзлари бўйича ўртача ойлик тўловлари миқдорининг унинг ўртача ойлик даромади миқдорига бўлган нисбати. Яъни, кредит (микроқарз) бўйича ўртача ойлик тўловларингиз даромадингиздан келиб чиқиб сизга қанчалик “молиявий юк” эканлигини белгилаб берувчи кўрсаткич.
Қайси ҳолатларда қарз юки кўрсаткичи ҳисобланади?
Ҳар бир қарз олувчига қарз берувчи томонидан кредит (микроқарз) ажратишда унинг суммаси ва қарз олувчининг амалдаги кредит (микроқарз) шартномалари бўйича асосий қарз қолдиғи йиғиндиси БҲМ нинг 50 бараваридан ошганда.
Қарз юки кўрсаткичи оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида ажратиладиган кредитларга нисбатан тадбиқ этилмайди.
Дейлик, сиз кредит ёки микроқарз учун банк ёки микромолия ташкилотига мурожаат қилдингиз. Мурожаат вақтида сизнинг яна бошқа кредитларингиз, масалан, автокредитингиз бор. Бундай ҳолатда қарз берувчи сизнинг барча кредитларингиз бўйича умумий қолдиқ миқдорини текширади. Агар ушбу сумма БҲМ нинг (340 минг) 50 баробаридан – 17 млн сўмдан ошса, қарз берувчи тегишли маълумотлар асосида “қарз юки”ни ҳисоблайди.
Ушбу тартиб 2024 йил 1 июлга қадар амал қилади. Ундан сўнг янги Низомга кўра, қарз юки кўрсаткичи ҳар бир қарз олувчига кредит (микроқарз) ажратишда, шунингдек, кредит (микроқарз) бўйича ойлик тўловлар миқдорини оширишда, ёки муддатини узайтиришда бирдек ҳисобланади.
Мустасно ҳолатлар:
− Микромолия ташкилоти ва ломбард томонидан жисмоний шахсларга кредит (микроқарз) ажратишда қарз олувчининг мурожаати бўйича ва амалдаги барча кредит (микроқарз) шартномалари бўйича асосий қарз қолдиғи йиғиндиси
БҲМ нинг 50 баробаридан ошмаганда;
− Микромолия ташкилоти томонидан ўзини ўзи банд қилувчи шахсга микрокредит ажратишда юқорида айтиб ўтилган сумма БҲМ нинг 75 баробаридан ошмаганда.
Демак, қарз юкини ҳисоблашда қуйидаги маълумотлар керак бўлади:
1. Қарздорликлар бўйича ўртача ойлик тўловлар:
− олинаётган кредит (микроқарз) бўйича;
− қарз сўраб мурожаат қилинган вақтда барча амалдаги қарздорликлар бўйича;
− қарз олувчи кафиллик шартномасига мувофиқ кафил сифатида иштирок этган кредитлар (микроқарзлар) бўйича, агар қарз юки кўрсаткичини ҳисоблаш санасида улар бўйича 30 кундан ортиқ муддати ўтган тўловлари мавжуд бўлса.
Агар биргаликда қарз олувчи назарда тутилган тақдирда, унинг барча кредиторлар билан тузилган ҳар бир кредит (микроқарз) шартномаси бўйича.
Ўртача ойлик тўловларига қарз олувчининг амалдаги бўлиб тўлаш тўғрисидаги шартномалари бўйича тўловлари ҳам киритиладими?
Йўқ, бўлиб тўлаш шартномалари бўйича тўловлар қарз юки таркибида ойлик тўловлар сифатида инобатга олинмайди.
Қарз берувчи ўртача ойлик тўловларни қайси маълумотлар асосида ҳисоблайди?
Қарз берувчи ўртача ойлик тўловларни кредит бюроси томонидан тақдим этиладиган кредит ҳисоботидаги ва қарз берувчи бошқа расмий манбалардан олган маълумотларидан фойдаланган ҳолда ҳисоблаб чиқади. Бунда қарз берувчи актуал (олинган санаси 7 иш кунидан ошмаган) маълумотлардан фойдаланиши лозим.
2. Ўртача ойлик даромадлар:
− иш ҳақи;
− пенсия;
− фуқароларнинг жамғариб бориладиган пенсия бадаллари;
− қарз олувчининг банк ҳисобварақларига тушган даромадлар;
− фоизлар, дивидендлар, мол-мулкни ижарага беришдан олинган даромадлар.
Агар микроқарз ажратиш ҳақидаги мурожаатда биргаликда қарз олувчи назарда тутилган бўлса, унинг ўртача ойлик даромадлари ҳам инобатга олинади.
Қарз берувчи юқоридаги маълумотларни камида охирги олти ой учун олиши зарур. Микромолия ташкилоти ва ломбард юқоридаги маълумотлар билан чекланмасдан бошқа маълумотлардан фойдаланиши мумкин.
Қарз берувчи томонидан кредит (микроқарз) ажратишда жисмоний шахснинг қарз юки кўрсаткичи:
2024 йил 1 июлга қадар 50 фоиздан;
2024 йил 1 июлдан 2025 йил 1 январга қадар 60 фоиздан;
2025 йил 1 январдан бошлаб яна 50 фоиздан ошмаслиги зарур.
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки Бошқарувининг 19.12.2019 йилда рўйхатдан ўтган
«Қарз олувчи жисмоний шахсларнинг қарз юкини тартибга солиш тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори ( https://lex.uz/ru/docs/4654149 )
БҲМ – базавий ҳисоблаш миқдори. 2023 йил 1 декабрдан бошлаб 340 минг сўмни ташкил этади.
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки Бошқарувининг 2024 йил 26 январдаги “Қарз олувчи жисмоний шахсларнинг қарз юкини тартибга солиш тўғрисидаги низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” ги 42/16-сонли қарори (https://lex.uz/pdffile/6809992 )

Последнее обновление:  25 мар 2024 11:21
Показатель долговой нагрузки - это соотношение размера среднемесячных платежей заемщика по кредитам или микрозаймам к размеру его среднемесячного дохода. Простыми словами, данный показатель определяет насколько большой “финансовой нагрузкой” являются ваши платежи по кредитам и/или микрозаймам для вас.
В каких случаях рассчитывается долговая нагрузка?
Показатель долговой нагрузки рассчитывается кредиторами при выделении кредитов (микрозаймов) заёмщикам – физическим лицам, в случае если сумма кредита (микрозайма) и сумма его текущих договорах по обязательствам превышает 50 кратный размер БРВ.
Показатель долговой нагрузки не распространяется на кредиты, выделенные в рамках программ развития семейного предпринимательства.
Допустим, вы обратились в банк или микрофинансовую организацию за кредитом или микрозаймом. На момент подачи заявления у вас есть другие кредиты, например, автокредит. В этом случае кредитор проверит общий объём всех ваших долговых обязательств. Если данная сумма больше 17 млн сумов – 50 кратной БРВ, кредитор рассчитывает «долговую нагрузку» на основе соответствующей информации.
Данный порядок действует до 1 июля 2024 года. Затем, согласно новому Положению показатель долговой нагрузки считается одинаково при выделении кредита (микрозайма) каждому заемщику, а также при увеличении суммы ежемесячных платежей по кредиту (микрозайму) или продлении срока договора.
Исключения:
- при предоставлении микрофинансовой организацией и ломбардом кредита (микрозайма) физическим лицам сумма основного остатка по всем действующим договорам кредитов (микрозаймов) не превышает 50-кратного размера БРВ;
- при предоставлении микрофинансовой организацией микрокредита самозанятому лицу и если указанная сумма не превышает 75-кратного размера БРВ.
Для расчёта «долговой нагрузки» необходимо следующие данные:
1. Средние ежемесячные выплаты по долговым обязательствам:
- по получаемому кредиту (микрозайму);
- по всем текущем долгам на момент подачи заявки на кредит (микрозайм);
- по кредитам (микрозаймам), по которым заемщик выступал поручителем по договору поручительства (если на дату расчета показателя долговой нагрузки по ним имеется просрочка платежей более 30 дней).
При наличии совместного заемщика - по каждому договору займа (микрозайма), заключаемому со всеми его кредиторами.
Включает ли средние ежемесячные платежи по действующим договорам рассрочки заемщика?
Нет, платежи по договорам рассрочки не считаются ежемесячными платежами в составе долговой нагрузки.
Какие данные использует кредитор для расчета среднемесячных платежей?
Кредитор рассчитывает средние ежемесячные платежи, используя информацию из кредитного отчета, предоставленного кредитным бюро, и информацию, которую кредитор получает из других официальных источников. В этом случае кредитору необходимо использовать актуальную (срок получения не более 7 рабочих дней) информацию.
2. Среднемесячный доход:
- зарплата;
- пенсия;
− накопленные пенсионные взносы граждан;
- поступления на банковские счета заемщика;
- проценты, дивиденды, доходы от сдачи недвижимости в аренду.
Если в заявку на микрозайм включен созаемщик, учитывается и его среднемесячный доход.
Кредитор должен получить вышеуказанную информацию как минимум за последние шесть месяцев. Микрофинансовая организация и ломбард могут использовать иную информацию, не ограничиваясь вышеуказанной информацией.
Показатель долговой нагрузки физического лица при выдаче кредита (микрозайма):
до 1 июля 2024 года не должна превышать 50 проценто;
с 1 июля по 1 января 2025 года не должна превышать 60 процентов;
с 1 января 2025 года — снова не должна превышать 50 процентов.
Постановление Правления Центрального банка Республики Узбекистан «Об утверждении положения о регулировании долговой нагрузки заемщиков-физических лиц» зарегистрировано 19.12.2019 г., рег. номер 3205 (https://lex.uz/ru/docs/4654155 )
БРВ – базовая расчётная величина. С 1 декабря 2023 года размер БРВ составляет 340 000 сум
Решение Правления Центрального банка Республики Узбекистан от 26 января 2024 года № 42/16 «О внесении изменений и дополнений в Положение о регулировании долговой нагрузки индивидуальных заемщиков» (https://lex.uz/pdffile/6809992 )